Багато молодих мам часто стикаються з численними міфами про харчування новонародженої дитини, які передаються з покоління в покоління. Вони настільки поширені, що у багатьох книгах для майбутніх матерів та в журналах для батьків саме дії, засновані на забобонах, описуються як правильні та необхідні. Далеко не всім твердженням варто вірити і не всіх порад слід дотримуватися. Щоб прояснити, що правда, а що вигадка, обговорімо основні міфи, що стосуються грудного вигодовування.
МІФ 1. Багато жінок не мають молока після народження дитини
Насправді дефіцит грудного молока (гіпогалактія) – спостерігається лише у 3-5% жінок, але якщо ви здорова жінка, яка виносила і народила свою дитину – “немолочною” ви точно бути не можете. Важливо вчасно налагодити прикладання дитини до грудей і правильно організувати грудне вигодовування, і тоді результат себе не змусить довго чекати.
МІФ 2. Після кожного годування треба зціджувати залишки молока, інакше молоко пропаде
Ні, зціджувати молоко після кожного прикладання необов’язково. Це рекомендовано робити тільки в тих випадках, коли дитина не з’їдає весь об’єм з різних причин або коли зціджування повністю замінюють прикладання дитини до грудей. Тому, щоб забезпечити дитину достатньою кількістю молока, необхідно організувати часті прикладання до грудей і тоді зціджування будуть повністю виключені.
МІФ 3. Грудне вигодовування псує форму грудей
Груди збільшуються ще під час вагітності, а для того, щоб їх форма не змінювалася, слід носити правильного розміру бюстгальтер, що добре утримує об’єм. У перші дні після пологів груди трохи збільшуються, потім, приблизно до другого місяця, зменшуються і стають «м’якими». Тривалість вигодовування не впливає на форму грудей. Іноді у жінки після пологів може змінитися обмін речовин та відбутися значні зміни маси тіла, що впливає на форму грудей.
МІФ 4. Годування при маленьких грудях або втягнутих сосках неможливе
Розмір грудей не має значення, важлива зрілість грудних залоз, які остаточно готуються до вигодовування під час вагітності. Форма соска може створювати проблеми на початку годівлі, але згодом до цих особливостей звикають і складнощі долаються.
МІФ 5. У спеку треба давати немовляті воду
У перші пів року життя немовля не потребує нічого, крім грудного молока, не потрібна йому і вода. У грудному молоці завжди міститься достатня кількість рідини, що добре засвоюється дитиною. Якщо спекотно, дитина, як правило, частіше просить груди, шляхом чого покриває збільшену потребу в рідині. Якщо постійно давати дитині додаткові напої, це може стати на заваді перебігу вигодовування, тому що в шлунок дитини просто не поміщатиметься потрібна кількість грудного молока. Якщо дитині тривалий час пропонують додаткові напої, це може призвести до зниження апетиту
МІФ 6. Грудне вигодовування завдає біль, роздратування сосків уникнути неможливо
Багато матерів відчувають дискомфорт у перші кілька днів після пологів, коли вчаться годувати дитину грудьми. Однак за наявності належної підтримки у розміщенні дитини для грудного вигодовування та забезпеченні її правильного прикладання до грудей подразнення сосків можна уникнути. Якщо мати стикається з проблемами при грудному вигодовуванні, такими як роздратування сосків, підтримка консультанта з питань лактації або іншого кваліфікованого фахівця може допомогти їй подолати ці труднощі.
МІФ 7. Перед годуванням грудьми необхідно вимити соски
Мити сосків перед годуванням грудьми не потрібно. При народженні діти вже добре знайомі із запахами своїх матерів та звуками, які вони видають. Соски виробляють речовину, запах якої відчуває дитина, вона містить “хороші бактерії”, що допомагають сформувати у немовлят здорову імунну систему на все життя.
МІФ 8. У період грудного вигодовування необхідно харчуватися лише простою їжею
Як і всі інші люди, жінки, що годують, повинні дотримуватися збалансованої дієти. Загалом міняти звичний раціон не потрібно. Харчові переваги матерів впливають на немовлят, починаючи з періоду їхнього перебування в материнській утробі. Але якщо мати відчуває, що її дитина реагує на конкретний продукт, який вона вживає, найкраще проконсультуватися з фахівцем.
МІФ 9. Фізичні вправи впливають на кількість та смак молока
Фізичні вправи корисні, у тому числі для матерів, що годують. Ніщо не свідчить про те, що вони впливають смак молока і тим паче на те, що вини можуть якимось чином зменшити природну кількість молока у матері.
МІФ 10. Не можна годувати дитину грудьми, якщо ви захворіли
Все залежить від виду захворювання, але зазвичай матері можуть продовжувати грудне вигодовування у період хвороби. Ви повинні переконатися в правильності лікування, а також відпочивати, добре харчуватися та вживати достатню кількість рідини. У багатьох випадках антитіла, що виробляються вашим організмом для боротьби з хворобою, передаються дитині, створюючи її власну систему захисту.
Слід знати, що грудне вигодовування процес природній, дуже потрібний малюкам. Звісно є деякі неприємні нюанси при вигодовуванні, наприклад, мастит. Але вчасна консультація лікаря та дотримання правил вигодовування позбавлять вас неприємних відчуттів.