До тижня грудного вигодовування ми підготували декілька матеріалів на цю тему. Адже саме ГВ викликає безліч запитань та спорів у новоспечених матусь
Якщо вам здається, що природне вигодовування – це не для вас, бо існує безліч супутніх проблем із ним, ви помиляєтесь, і саме цей матеріал допоможе зрозуміти, як годувати грудьми з комфортом та без болю.
Боляче годувати грудьми
Біль під час годування зазвичай пов’язаний із підвищеною чутливістю або запаленням сосків, особливо коли з’являється молоко на другий-четвертий день після пологів. Це викликає іноді нестерпні больові відчуття.
Що робити?
- Неправильне охоплення – є однією з найпоширеніших причин больових відчуттів під час годування груддю. Новонароджене маля має захоплювати в рот більшу частину нижньої половини ареоли (темної шкіри навколо соска), а ваш сосок повинен упиратися йому в піднебіння, підтримуючись знизу язиком.
- Зверніться до консультанта з грудного вигодовування або медичного фахівця, щоб переконатися, що рот і тулуб дитини під час годування розташовані правильно і немає інших проблем із захопленням. Також лікар може оглянути рот малюка на предмет фізіологічних порушень.
- Обережно протирайте пошкоджені соски змоченими водою ватними тампонами після кожного годування, аби видалити залишки молока, які можуть спричинити інфекцію.
- Використовуйте одноразові або багаторазові прокладки для бюстгальтера для вбирання молока, що підтікає, і не забувайте регулярно їх змінювати.
Недостатньо грудного молока
На самому початку у жінки виробляється небагато грудного молока, оскільки гормональні зміни, які запускають вироблення, відбуваються повільно і завершуються тільки на другий-четвертий день після пологів. Ви можете переживати, що дитина не отримує достатньо молока, але в перші дні його шлунок ще дуже малий, а годування відбуваються часто, тому не варто хвилюватися.
Що робити?
- Зверніться до консультанта з грудного вигодовування або лікаря, який зможе визначити, чи справді у вас проблеми з виробленням молока.
- Годуйте дитину на вимогу, а не за графіком. У перший тиждень після народження малюк проситиме груди кожні дві-три години як вдень, так і вночі. Такі часті годування сприяють виробленню грудного молока.
- Спробуйте зціджувати молоко. Якщо дитина харчується часто, але ніяк не набирає вагу, консультант з грудного вигодовування або лікар може порекомендувати зціджування для збільшення вироблення грудного молока.
Дитина не хоче брати груди
Якщо дитина не хоче брати груди, це може призвести до низки проблем, тому не варто відкладати звернення за допомогою. Нижче наведені ознаки, за якими можна визначити, що дитина неправильно бере груди:
- під час годування болять соски
- дитина тримається лише за кінчик грудей
- губи дитини втягнуті
- ви чуєте клацання або звуки при ссанні
- дитина засмучена і злиться після спроб прикластися
Що робити?
- Створіть спокійне середовище. Головною передумовою для комфортного та приємного годування є спокій та розслаблення. Ляжте в ліжко на подушку або сядьте у зручне крісло.
- Обійміть дитину так, щоб вона і ваша шкіра були в контакті. Помістіть дитину біля грудей, забезпечуючи заспокійливий контакт між вами та дитиною.
- Дозвольте дитині проявити ініціативу під час годування. Ви можете спрямовувати і підтримувати новонародженого, але не слід вставляти груди в рот малюка занадто активно.
- Використовуйте ефективні методи, що сприяють охопленню грудей. Спочатку злегка потріть сосок об ніс дитини, щоб активувати його почуття. Це допоможе малюкові широко відкрити рота, що, своєю чергою, допоможе йому охопити ширше ареолу.
Груди стали важкі
З появою молока ваші груди наповнюються і стають важчими. Якщо дитина смокче груди часто, це не повинно створювати жодних проблем. Але у деяких жінок груди наповнюються настільки, що стають твердими і болючими. Цей стан називається набуханням молочних залоз. Набряклі груди немов «горять. Та на щастя, це зазвичай проходить протягом 24–48 годин. Однак через набухання молочних залоз соски можуть стати пласкими, і дитина може відчувати труднощі із обхопленням.
Що робити?
- Годуйте дитину часто. Намагайтеся давати груди щонайменше 8–12 разів на добу. Це основний спосіб полегшити цей стан.
- Зверніться до лікаря, якщо симптоми зберігаються понад 48 годин, у вас висока температура, або дитина не може смоктати груди через набухання.
Молоко підтікає
Підтікання молока з грудей дуже часто відбувається у перші дні грудного вигодовування, коли починається вироблення молока. Молоко може підтікати, коли ви спите на животі або коли щось випадково викликає рефлекс припливу молока, наприклад, якщо ви почуєте плач дитини в магазині. Зазвичай це припиняється приблизно за шість тижнів.
Що робити?
- Захистити одяг від плям допоможуть одноразові або багаторазові прокладки для бюстгальтера, які слід використовувати вдень та вночі.
- Не втрачайте дорогоцінні краплі! Накладки для збору грудного молока поміщаються всередину бюстгальтера і дозволяють збирати все молоко, що підтікає. Це дуже корисна річ, коли молока занадто багато і прокладки не справляються з вбиранням.
Як бачимо, усі нюанси грудного вигодовування лише здаються проблематичними. За правильного підходу та за допомоги спеціалістів можна легко подолати усі бар’єри на шляху до природного процесу.