Апоплексія яєчника – патологія, яка пов’язана з порушенням цілісності тканини яєчника й кровотечею у черевну порожнину.
Апоплексія найчастіше спостерігається у жінок 20-36 років і становить до 2,5% випадків причин кровотеч в черевну порожнину. Кровотечі з яєчника можуть виникати з фолікулярної кісти, з самого фолікула під час овуляції, із кісти жовтого тіла та зі строми яєчника.
Розрив яєчника може виникати в різні фази менструального циклу, але в більшості випадків – у 2 фазу.
У яких випадках може з’явитися патологія?
- травми живота
- оперативні втручання
- запальні процеси малого таза
- бурхливі статеві акти
- тривалий прийом антикоагулянтів
- нервово-психічні травми
- розладами нейро-ендокринних процесів в організмі жінки
Патологія найчастіше має гострий характер, клінічна картина розвивається стрімко, тому симптоматика апоплексії завжди яскраво виражена.
Жінка відчуває різкий біль внизу живота з чіткою локалізацією – якщо пацієнтка при свідомості, вона може вказати на місце виникнення больового відчуття. Відзначається поширення болю у попереку, сідницях, задньому проході, промежині. Також з’являється раптова слабкість (жінка буквально падає), різко знижується артеріальний тиск, що зумовлює виражену блідість шкіри обличчя та рук, посиніння нігтьових пластин та губ. Нерідко при апоплексії яєчника непритомніють, а частота серцевих скорочень різко збільшується. Ще один неприємний симптом – нудота. Тобто клінічна картина досить яскрава і переплутати з іншими захворюваннями досить важко.
Як діагностують апоплексію яєчника?
- анамнестичні дані
- об’єктивне дослідження
- вагінальне дослідження
- специфічне лабораторне обстеження
- якісний або кількісний тест на ХГЛ
- β-ХГЛ у сироватці крові
- допоміжні методи дослідження (пункція черевної порожнини через заднє склепіння піхви, лапароскопія)
Що робити у разі апоплексії яєчника?
Хвору потрібно негайно госпіталізувати у стаціонар.
Больову форму апоплексії яєчника без клінічних ознак внутрішньої кровотечі, що прогресує, можна лікувати консервативно. Консервативна терапія повинна проводитися в стаціонарі під цілодобовим спостереженням медичного персоналу.
Анемічна форма захворювання потребує хірургічного лікування, причому терміново – велика крововтрата загрожує життю жінки! Операцію проводять так, щоб зберегти яєчник – це особливо важливо для жінок, які планують народжувати. Якщо видаляють яєчник із фаллопієвою (матковою) трубою чи частину цих органів – отриманий біологічний матеріал направляють на дослідження у лабораторію. Насамперед це роблять для виявлення злоякісних клітин.
Профілактика апоплексії яєчника
Для того, щоб запобігти виникненню захворювання необхідно регулярно відвідувати гінеколога. Важливо своєчасно лікувати захворювання, які можуть привести до апоплексії яєчника (аднексит, ЗПП і ін.). Також слід бути уважними при наявності захворювань крові, регулярному прийомі препаратів, що розріджують кров.