Одним з недостатньо вивчених етапів вагітності є процес запліднення дозрілої яйцеклітини, починаючи від її зустрічі з найактивнішим сперматозоїдом і закінчуючи закріпленням ембріона в порожнині матки. Якщо з певних причин цього не відбувається, то вагітність переривається, а такий стан у медичній практиці називається біохімічної вагітністю.
Цей процес визначається тільки шляхом проведення біохімічного аналізу. За даними медичної статистики, не менше 65% всіх вагітностей незалежно від тих чи інших причин закінчуються на ранніх термінах, коли жінка ще не знає про своє цікаве положення, а кровотеча в результаті мимовільного аборту сприймається, як чергова менструація.
У гінекології давно існує такий термін, як біохімічна вагітність, суть якої полягає в тому, що запліднена яйцеклітина не встигає прикріпитися до стінок матки і вагітність переривається разом з настанням менструації. На відміну від звичайних критичних днів цей процес проявляється сильним болем і більш рясною кровотечею, але особливих хвилювань з боку жінки не викликає.
Підступність біохімічної вагітності у тому, що починається вона з затримки місячних, однак при цьому на УЗД і в результатах тесту вагітність не відображається. В нетерпінні з’ясувати причину затримки жінка здає аналіз на ХГЛ (гормон хоріонічного гонадотропіну людини), який підтверджує її положення, тільки ось через пару днів настає планова менструація. Це і називається біохімічною вагітністю, природу якої пояснити дуже складно.
Біохімічна вагітність закінчується самовільним абортом і молодій парі, яка бажає зачати і народити здорову дитину, слід з’ясувати, чому це відбувається, які причини того, що ембріон не може закріпитися в матці.
Нову вагітність можна планувати з нового циклу, однак, щоб більше не повторювалася неприємна ситуація, потрібно звернутися до лікаря, проконсультуватися, обстежитися і, якщо необхідно, почати лікування.
Причини біохімічної вагітності
Визначити фактор, який спровокував біохімічну вагітність – неможливо, і тільки після тривалого обстеження, аналізу стану здоров’я чоловіка і жінки лікар зможе назвати ймовірну причину збою. Серед найбільш поширених причин ,
- збій в гормональній системі жінки;
- зміни в структурі хромосом;
- імунні і аутоімунні відхилення;
- тромбофилия та інші захворювання крові.
Під поняттям «лікування» в даному випадку йдеться про нейтралізацію причин, що провокують появу біохімічної вагітності. Адже є жінки, які неодноразово переносили цей стан і тут мова вже йде про невиношування дитини.
Факт настання мимовільного аборту не є наслідком проблем з жіночою фертильністю, після біохімічної вагітності також немає потреби у проведенні вишкрібання матки або лікування медикаментами. На такій ранній стадії свого розвитку ембріон під час менструації “виходить” разом з менструальною кровотечею.
Симптоми біохімічної вагітності
Як і нормальна вагітність, біохімічна дає про себе знати незначною затримкою менструації. Проявів типу болі в молочних залозах, нудоти, сонливості і втоми при цьому немає. Жінки, для яких вагітність не була запланована, можуть навіть не помітити яких-небудь особливих відчуттів і цілком собі спокійно прийняти невеликі відхилення від графіка. Ті, хто очікують настання вагітності, ретельніше прислухаються до голосу організму і можуть визначити своє біохімічний стан.
До примарних ознак відносять:
- кілька днів затримки менструації;
- рясна кровотеча, не так, як зазвичай;
- хвороблива менструація.
ХГЛ і біохімічна вагітність
Нерідко, коли відбулося запліднення і зовсім не провокує появи різної симптоматики, тоді точний діагноз на ранніх термінах допоможе поставити певний медичний аналіз, а саме ХГЛ при біохімічної вагітності.
Як відомо, рівень гормону-хоріонічного гонадотропіну людини в крові підвищується з настанням вагітності ще до затримки місячних. На цьому терміні навіть УЗД не може розгледіти вагітність, в той час як ХГЛ здатний показати результат.
Про факт настання біохімічної вагітності може говорити аналіз з відміткою 5 мЕд/мл. Якщо при цьому ультразвукове обстеження і гінекологічний огляд не підтверджують факту розвитку ембріона, а повторний аналіз крові показує різке зниження концентрації гормону, то можна припускати, що відбулася так звана біохімічна вагітність. Якщо при високих показниках хоріона на УЗД лікар виявляє в матці залишки плодового яйця, а жінка починає відчувати відчутні зміни в самопочутті, значить, настала звичайна вагітність.
Планування нового зачаття
Багато жінок часто запитують, коли можна планувати нову вагітність після біохімічної вагітності. На думку медиків, зачаття можна здійснювати вже в новому циклі, і висока ймовірність того, що з нової спроби жінка вдало завагітніє, а також народить здорову дитину.
Насправді біохімічна вагітність – це не вирок, як здається багатьом жінкам. Якщо ваша перша спроба закінчилася невдало, не слід думати, що друга повториться так само. Повне обстеження і лікування знадобиться в тому випадку, якщо невдачі будуть слідувати раз за разом. Причому повинні обстежуватися і жінка і чоловік для того, щоб лікар зміг визначити ймовірну причину невиношування вагітності.