“Інсульт – друга за частотою причина смерті людей в усьому світі та основна причина довготривалої непрацездатності. Через це, а також тому, що вчасно надане ефективне лікування суттєво знижує показники смертності та інвалідизації, лікування гострого мозкового інсульту віднесли до пріоритетних послуг, тариф на які буде вищим. Але це також означає, що вимоги до обладнання і фахівців, а головне – до діагностичних можливостей відповідного відділення дуже високі. Адже лікувати інсульт «наосліп» абсолютно неефективно.
Натомість визначення типу і локалізації гострого порушення мозкового кровообігу в період «терапевтичного вікна» дає можливість застосувати тромболітичну терапію. Одне з відділень, де діагностика та лікування гострих порушень мозкового кровообігу виконуються на високому рівні, – 22 інсультне відділення Вінницької обласної психоневрологічної лікарні ім. акад. О. І. Ющенка. Як розроблено маршрут пацієнта, завдяки чому пацієнти потрапляють до відділення в період «терапевтичного вікна» і як застосування тромболізису впливає на рівень інвалідизації пацієнтів” – розказує завідувачка відділення Тетяна Височанська.
Як маршрут пацієнта забезпечує вчасну діагностику?
22 інсультне відділення обслуговує мешканців Вінницької області, адже це обласне відділення, та мешканців міста Вінниці, якщо вони є кандидатами на проведення тромболітичної терапії.
Хворих з гострим порушенням мозкового кровообігу, після попередження телефоном чергового лікаря інсультного відділення, доставляють безпосередньо в кабінет спіральної томографії. Під час транспортування до відділення працівники екстреної допомоги роблять пацієнтові ЕКГ, моніторинг АТ, РО2, вимірюють рівень цукру в крові. Дорогою забезпечуються прохідність дихальних шляхів пацієнта і безперервна інгаляція киснем. Первинний огляд проводить поза приймальним відділенням – у кабінеті спіральної томографії – черговий лікар відділення.
Усі необхідні лабораторні дослідження крові виконуються в режимі 24/7. Лабораторія розташована в самій лікарні, і результати досліджень готові впродовж однієї години.
Є можливість робити всі аналізи потрібні для діагностики гострого мозкового інсульту: клінічний аналізкрові з підрахунком числа тромбоцитів, глюкозу, міжнародне нормоване відношення, АЧТЧ, тромбіновий час, креатинін, сечовину, АЛТ, АСТ, рівень натрію, калію, хлору та тропоніну. Усім пацієнтам до вступу у відділення проводиться нейровізуалізація. Є можливість проведення СКТ в режимі 24/7, МРТ – у робочі дні з 08:00 до 20:00.
Ефективне лікування знижує рівень інвалідизації
Завдяки зміні маршруту пацієнта з гострим порушенням мозкового кровообігу та злагодженій роботі працівників екстреної допомоги і мультидисциплінарної команди 22 відділення:
- у 2016 році виконано 84 процедури тромболізису;
- у 2017 році – 92 процедури тромболізису;
- у 2018 році – 99 процедур тромболізису.
Загалом з 2007 року по перше півріччя 2019 року включно в умовах обласного інсультного відділення проведено 505 процедур тромболізису. За перше півріччя 2019 року для 44 із 176 пацієнтів (які надійшли в період «терапевтичного вікна») виконано процедуру тромболітичної терапії. Тромболізис (внутрішньовенне або внутрішньоартеріальне введення препаратів, що розчиняють тромбу перші години після появи симптомів) – ефективний спосіб лікування ішемічного інсульту, який сприяє найбільш швидкому і повному відновленню порушених неврологічних функцій.
Вчасне проведення такої терапії значно підвищує шанси пацієнта вижити й уникнути інвалідності. У результаті проведення тромболітичної терапії кількість пацієнтів з важким ступенем інвалідності за Ренкіним знижується майже втричі:
- при вступі пацієнтів з 4-5 ступенями (виражені ознаки інвалідності, пацієнт потребує сторонньої допомоги) – 39 осіб (88,6%);
- при виписці пацієнтів з 4-5 ступенями – 14 осіб (31,8%).
Також у відділенні є можливість за потреби проводити нейрохірургічні втручання. У 2018 році пацієнтам з інсультом було проведено:
- кліпування аневризм церебральних артерій – 31 (летальність – 4,4%);
- каротидні ендеректомії – 13;
- видалення внутрішньомозкового крововиливу – 37 (летальність – 5,2%);
- зовнішнє дренування шлуночків мозку – 3.
Оскільки наше інсультне відділення працює в режимі Stroke Unit (Інсультний блок), то необхідності переводити пацієнтів до закладів вищого рівня не виникає.
Після лікування у стаціонарі інсультного відділення пацієнтів направляємо, залежно від стану:
- у відділення цереброваскулярної патології No 5;
- у лікарню за місцем проживання;
- на санаторно-курортне лікування.
Пацієнти, яким проведено тромболітичну терапію, впродовж наступних трьох місяців перебувають під наглядом лікарів-невропатологів нашого відділення.
Організація відділення за сучасними стандартами
Лабораторія в лікарні обслуговує реанімації та інсультне відділення, її обладнано коштом місцевого бюджету. Також у відділенні є 4 монітори цілодобового нагляду, 3 пульсоксиметри, 5 холтерів;
ЕКГ-апарат, УЗД-апарат, 2 медичні відсмоктувачі, глюкометр. У відділенні розгорнуто блок інтенсивної терапії на 22 ліжка, повністю обладнаний функціональними ліжками. Обладнання інсультного відділення придбали за кошти місцевого бюджету, допомогу благодійників та частково – за кошти власних фондів лікарні. Обладнання періодично оновлюється залежно від наявності коштів.
Штат відділення укомплектовано згідно з вимогами до Stroke Unit. У нас працюють 15 невропатологів. За потреби стан пацієнта контролюють також кардіолог, окуліст, ендокринолог. Є можливість огляду і консультації, проведення нейрохірургічних операцій нейрохірургом, терапевтом, психіатром і психологом. Є медсестри з лікувальної фізкультури і масажу.
Не менш важлива взаємодія відділення з первинною ланкою медичної допомоги. З 2014 року в області проводиться «Школа за програмою боротьби з цереброваскулярною патологією» для медичних працівників первинної ланки та медпрацівників екстреної допомоги, яку організують Департамент охорони здоров’я спільно з Вінницьким національним медичним університетом імені М.І. Пирогова та керівництвом нашого 22 відділення. Завдяки проведенню цих тренінгів суттєво збільшилась кількість пацієнтів з гострим порушенням мозкового кровообігу, доставлених у період «терапевтичного вікна» та, відповідно, кількість виконаних процедур тромболізису.
При самозверненні пацієнта до сімейного лікаря або терапевта госпіталізація в інсультне відділення проводиться впродовж першої доби від початку захворювання.
Попередньо медичні працівники першої або другої ланок медичної допомоги повідомляють про пацієнта телефоном. У Вінницькій обласній психоневрологічній лікарні ім. акад. О. І. Ющенка 1 035 ліжкомісць. Із них 215 – неврологічні і 820 – психіатричні.
За першу половину 2019 року у 22 інсультному відділенні отримали лікування 452 пацієнти з гострим мозковим інсультом. Середня тривалість перебування пацієнта у відділенні – до дев’яти днів.
Олег Петренко, голова Національної
служби здоров’я України