Дисплазія кульшових суглобів – вроджене порушення розвитку всіх його елементів: вертлюгової западини, проксимального відділу стегнової кістки, прилеглих м’язів, сумково-зв’язкового апарату.
На процес формування кульшових суглобів впливають і механічні фактори, що обмежують рухи плода та перешкоджають його нормальному розташуванню у порожнині матки (тазова, ніжна або поперечна передлога, багатоплідна вагітність, аномалії та захворювання матки (дворога матка, сідлоподібна матка, пухлини матки)), деформації кісток тазу різного генезу, маловоддя та багатоводдя.
«Діагноз “вроджена дисплазія кульшового суглоба” означає, що до моменту народження тазостегновий суглоб сформувався ще не повністю. У дівчаток діагноз зустрічається приблизно в шість разів частіше ніж у хлопчиків. Причини дисплазії тазостегнового суглоба різні, вплив можуть надати як внутрішні, так і зовнішні чинники», – Петренко Тетяна Геннадіївна, лікар акушер-гінеколог, заступник Директора з медичної частини Пологового будинку №3.
Симптоми дисплазії
Одним з істотних зовнішніх факторів, що викликають дисплазію тазостегнового суглоба у немовлят, є недостатня кількість простору в утробі матері. Якщо голівка стегнової кістки зміщується в суглобовій западині внаслідок обмеженої рухливості плода і притискається до краю суглобової западини протягом тривалого періоду, то суглобова западина деформується, що може привести до дисплазії тазостегнового суглоба і, як наслідок, до вивиху стегна. Недолік місця може виникнути з наступних причин:
- Перша вагітність
- Тазове передлежання плода
- Недостатній обсяг навколоплідної рідини
- Високий артеріальний тиск у матері під час вагітності
Типові симптоми дисплазії кульшового суглоба і вивиху стегна, незначні або виражені, можуть бути наступними:
- Нестабільність тазостегнового суглоба
- Зміщення і повернення в початкове положення головки стегнової кістки
- Обмежене відведення ураженого кульшового суглоба
- Асиметричні складки на задній частині стегон
- Явне вкорочення ураженої ноги
Дисплазія і вивих тазостегнового суглоба зазвичай виникають на одній стороні (приблизно 60%), але симптоми можуть також проявлятися на обох сторонах. Першою ознакою дисплазії кульшового суглоба у новонароджених є нестабільність тазостегнового суглоба, але у 80% всіх випадків це проходить само собою. Вивих тазостегнового суглоба може статися, якщо на головку стегнової кістки чиниться тиск зовні (наприклад, при розгинанні кульшового суглоба під час зміни підгузків).
Дисплазія кульшового суглоба: що робити?
Терапія залежить від тяжкості симптоматики і від віку дитини на момент постановки діагнозу. Проте, дійсні наступні загальні правила: чим менша дитина, тим успішніше проходить лікування дисплазії тазостегнового суглоба і вивиху стегна.
Нерідко на ранній стадії не потрібно ніякої терапії взагалі, через те, що дисплазія кульшового суглоба часто проходить самостійно протягом перших двох місяців. Ви можете активізувати спонтанне зцілення дисплазії стегна, міняючи підгузки так, щоб стегно залишалося зігнутим, при носінні дитини в слінгу і незмінно уникаючи передчасного розгинання стегна.
Якщо дисплазія тазостегнового суглоба спостерігається після закінчення другого-четвертого тижня життя, то можна використовувати спеціальні терапевтичні штанці з розпірками, так звані стремена Павлика. Ваш лікар визначить, чи потрібні додатково вправи на розслаблення м’язів і фізіотерапія. У разі дисплазії кульшових суглобів з вивихом стегна голівка стегнової кістки повинна бути знову позиціюватися суглобової западини. Досягти цього можна шляхом застосування ортезів. Це необхідно для того, щоб забезпечити стабільність голівки стегнової кістки й запобігти виходу голівки із суглобової западини. Досягти цього можна шляхом застосування ортезів.
У будь-якому разі поставити діагноз та визначитися з лікуванням вам допоможе лише лікар. Тому одразу звертайтеся до спеціаліста і цей діагноз не буде таким лячним, як здається на перший погляд. Будьте здорові!