Це небезпечне захворювання, яке часто призводить до смерті як матері, так і малюка. Розповідаємо докладно про те, як запобігти та вжити швидких заходів у разі виявленого захворювання.
Гостра непрохідність кишківника – захворювання, що характеризується частковим або повним порушенням просування вмісту травним трактом і обумовлений механічною перешкодою або порушенням рухової функції кишечника.
Опис захворювання
Гостра кишкова непрохідність – поняття, що поєднує ряд захворювань, загальним для яких є порушення прохідності по просвіту кишки. Частота гострої кишкової непрохідності неухильно зростає, особливо спайкової, внаслідок високої хірургічної активності. За 30-х років частота цього тяжкого захворювання збільшилася у 27 разів. Під час вагітності частота гострої кишкової непрохідності збільшилася у 2-3 рази, переважно у III триместрі.
Це одне з найбільш серйозних захворювань органів черевної порожнини, а під час вагітності синдром нерідко має летальний характер і характеризується несприятливими прогнозами для матері та плода.
Жінки помирають у 10-20% випадків, а малюки – у 30-50%. При хірургічному лікуванні, проведеному протягом перших 3 годин після початку захворювання, летальність не перевищує 5%, тоді як при запізнілому хірургічному лікуванні материнська летальність зростає внаслідок перфорації кишківника або виражених порушень водно-електролітного балансу.
Причини кишкової непрохідності
Часто причиною непрохідності служить сама вагітність, через те, що під час розвитку плода різко знижується збудливість не тільки матки, але й кишківника (що часто призводить до запорів, що важко піддаються лікуванню). Гормони плаценти, особливо прогестерон, сприяють зниженню моторної функції органу.
Найбільш сприятливі умови для розвитку гострої непрохідності кишківника виникають на 12-16 тижні вагітності, коли матка виходить за межі малого таза і займає нижній відділ живота; до кінця вагітності, коли відбувається опускання головки у порожнину малого таза; а також при швидкому зменшенні об’єму матки в ранньому післяпологовому періоді внаслідок різкої зміни внутрішньочеревного тиску. Найчастішими причинами механічної кишкової непрохідності бувають спайки (60%) та заворот кишківника (25%), за ними слідують інвагінація кишківника (форма непрохідності, при якій одна кишкова петля входить в іншу), грижі та новоутворення.
Симптоми кишкової непрохідності у вагітних
Часто характеризується наступною симптоматикою: різкі спазми сфінктерів, гладкої мускулатури; нудота; блювання; запор. Чим сильніша непрохідність, тим більше вираженість ознак і швидше розвиваються загальні прояви хвороби (частіше відбувається блювання, зневоднення); менш виражене здуття живота, можуть відходити випорожнення та гази (спорожняються нижні відділи кишківника).
При прогресуванні порушень у хворих переважають гемодинамічні розлади. Через ослаблення скорочень кишківника – біль зменшується та змінюється його характер на постійний; відзначають асиметрію живота, його здуття. Блювота стає частою, рясною.
При несвоєчасній діагностиці стан вагітної стає вкрай тяжким та нестабільним.
Як діагностують синдром?
Гостра непрохідність кишківника у вагітної диференціюють з мимовільним абортом, передчасними пологами, перекрутом ніжки яєчникового новоутворення, розривом матки, парезом кишківника, гострим апендицитом, внутрішньочеревною кровотечою.
При перших нехарактерних і підозрілих симптомах майбутній мамі слід негайно звернутися до фахівця і дотримуватися його рекомендацій. Пам’ятайте, що виявлена на ранніх стадіях хвороба збільшує шанси на здорове майбутнє мами та дитини.