Час прийшов: як правильно та коли варто відлучати дитину від грудей

 В медицині будь-яке питання може мати багато різних, інколи навіть протилежних, суджень та рекомендацій. Всі вони мають право на життя, бо несуть в собі зерно істини, або корисний досвід. Доказова медицина сьогодення дозволяє не йти методом проб і помилок, а навпаки – уникати негативного досвіду

Ось так і з відлученням малюка від грудей: мама і дитина пройдуть лише свій шлях, однак деякі поради допоможуть уникнути медичних проблем та психологічного дискомфорту. Отже, розглянемо кілька найбільш важливих питань по даній темі:

 1. Коли слід припиняти грудне вигодовування?
 2. Які є варіанти припинення ГВ та лактації?
 3. Які проблеми виникають найчастіше, як їх уникнути?

Більшість педіатрів дотримуються думки, що оптимальний вік дитини для припинення грудного вигодовування (ГВ) – це 1-1,5 року. Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує зберігати лактацію до 2 років і більше. До якого віку годувати грудьми, вирішувати лише мамі. Молоко матері для малюка завжди буде корисним, адже його склад змінюється протягом усього періоду лактації відповідно до потреб організму дитини. На рішення матері припинити грудне вигодовування може вплинути вік, стан здоров’я, її соціальна роль у суспільстві, сімейно-побутові умови, а також власне обґрунтоване бажання. Лактація у своєму розвитку проходить стадії становлення, зрілості й інволюції.

Так, з точки зору медичних показів, припиняти ГВ можна на стадії інволюції, яка в здоровому тандемі мати-дитина наступає не раніше 1 року 3 місяців по народженню малюка. Інволюція може наставати раніше – за станом здоров’я матері або вже по факту відлучення дитини від грудей. Природна інволюція характеризується багатьма ознаками, найбільш важлива та, що жінка не відчуває дискомфорту в грудях, пропустивши годування (немає відчуття напруження, щему) протягом доби.

Стадії інволюції також притаманні деяка втома матері від годування, висока смоктальна активність дитинчати. У період інволюції молочної залози значно змінюється склад грудного молока – воно надзвичайно насичене біологічно активними речовинами: імуноглобулінами, антитілами, гормонами, нейромедіаторами й нейростимуляторами. По імунних властивостях молоко в стадії завершення лактації порівнянне з молозивом, і в цьому є глибокий біологічний зміст.

Відлучена від грудей дитина втрачає імунну підтримку з боку матері, тому в неї повинен бути запас стійкості до інфекцій, який допоможе малюку вижити. І дійсно, малята, відлучені від грудей, у стадії інволюції молочної залози, тобто у 2-3 роки, нічим не хворіють впродовж пів року після завершення годування грудьми. Отже, припинення грудного вигодовування слід планувати, враховуючи настання інволютної стадії лактації, необхідність отримати деякий «запас» імунореактивних компонентів молока в цей період, пам’ятайте, що не варто відлучати дитину від грудей під час хвороби, прорізування зубів, в спеку, після вакцинації, за будь-яких стресових обставин в родині, в тому числі переїздів.

Як краще провести відлучення, якщо підійшли фізіологічні терміни?

До нього потрібно готуватись – раціон харчування дитини повинен бути різноманітним і збалансованим, тобто включати всі рекомендовані по віку продукти прикорму, в тому числі й цільне коров’яче молоко після 12 місяців. Тренуємо навички пиття з чашки, поїлки, соломинки, володіння ложкою, відкушування їжі від шматочка в жменьці, засинання не лише з мамою, а й з іншими родичами, сон в окремому ліжечку (для когось це правило, для інших – перекладання після засинання), біля грудей мами й без (можливо з колисковою).

Навчіть малюка не просити груди на людях, вміти почекати, поки ви звільнитесь. Варто потурбуватись про джерело позитивних емоцій для маляти, при цьому зовсім не обов’язково «крутити мультики» і давати гаджети. Пригадайте скільки радості отримує дитинча, розбираючи картонну коробку з призабутими іграшками, клацаючи кнопками зламаного радіо.

Дитина, з якою спілкувались, розмовляли протягом дня, скоріше дослухається до казочки дорослих перед сном, ніж буде невтішно плакати. Дитина мусить бути зайнята «справами». Прогулянки на свіжому повітрі, втома від ходьби, повзання полегшать засинання без таких звичних маминих грудей. Відлучати малюка від грудей необхідно м’яко й поступово.

Тому розділимо всі годування грудьми протягом дня й позначимо їх:

 1. Проміжні годування: не тривалі, не пов’язані зі сном.
 2. Годування на денний сон: годування, часто тривалі.
 3. Годування на засинання вночі: також тривалі.
 4. Нічні годування: їх може бути 2–4, а бувають періоди, коли дитина ссе кожні 2 години (під час хвороби, на прорізування нових зубів та ін.).

Кожен названий тип годувань – буде вашим етапом у відлученні, починаємо відлучати з проміжних годувань і закінчуємо нічними. Якщо у вас був етап підготовки до відлучення, то дитина вже знає, що мама, якщо зайнята якимись справами, не зможе погодувати. Тому ваше завдання – не лишатися надовго без діла і максимально завантажити дозвілля малюка. Завдяки тому, що процес годування буде припинятися поступово, також плавно буде завершуватися лактація у ваших грудях.

І звичайно, великого дискомфорту мама у зв’язку з цим не відчуває. Можливе невелике відчуття наповненості через 3–4 дні після останнього прощального годування грудьми. Нічого з цим наповненням робити не треба. Багато мам просто перечікують його й через день усе нормалізується. Якщо ж наповнення болюче, важко терпіти, то треба злегка «розслабити» груди. Трохи відцідіть їх до відчуття комфорту. Після припинення лактації при натисненні на груди можуть виділитися кілька крапель прозорої рідини, схожої на молозиво, яке виділяється під час вагітності. Ця рідина може бути присутня у молочній залозі досить довго. У цей період матері не слід скорочувати кількість рідини, що випивається, також не варто пити жодні медпрепарати для завершення годування.

Ще декілька неординрних варіантів припинення ГВ

Досвід поколінь пропонує нам різні оригінальні рецепти припинення ГВ: всі чули про перев’язку грудей, змащування грудей зеленкою, гірчицею. Застосовувати ці рекомендації не радимо, можна суттєво нашкодити здоров’ю молочної залози, спровокувати лактостаз і мастит, а намащування можуть підірвати довіру дитини до авторитету матері!

Пропонують і більш м’який спосіб відлучення, хоча не завжди доступний. Мама просто іде з будинку на 3-7 днів і з’являється вже в новій якості, пояснює малюкові, що в неї нема молока. Якщо дитина у відсутності матері оточена достатньою турботою тата або бабусі, звичайно не згадує про груди, то за 2-3 дні звикне засинати по-іншому. Чи варто в цій ситуації давати дитині пустушку або пляшку з водою чи молоком?

Не можна заміняти спілкування з мамою на спілкування з предметом. Однак ситуація може складатись по-різному, варто приготувати на випадок пробудження дитини питво в чашці. Після відлучення від грудей діти часто уві сні відчувають бажання пити. Вони можуть прокинутися, особливо під час нічного сну, попити й спокійно продовжити свій сон. Тому той, хто залишається з дитиною на час розлучення з мамою, повинен бути готовим до такої ситуації.

Звичайно, при рішучій поведінці мами маля забуває про груди та припиняє наполягати на поверненні вигодовування приблизно через тиждень. Процес відбувається легше при наявності додаткових позитивних емоцій.

Болісні відчуття у грудях після припинення ГВ: що робити?

Зазвичай при плавному завершенні грудного вигодовування проблем з припиненням лактації виникати не повинно, але все-таки, що робити, якщо груди продовжують наливатися? Злегка зцідіть молоко до відчуття полегшення. Намагайтеся вживати на добу не більше 2 літрів рідини (включаючи супи), робіть компреси з камфорного масла. Пийте чай з м’яти і шавлії. Якщо у грудях з’явилися ущільнення, станьте під теплий (не гарячий) душ або наберіть воду в таз і опустіть туди груди, акуратно масажними рухами зцідіть молочко з боку затвердіння.

Також добре прибирають застої молока компреси з капустяного листа. Всі сумнівні стани залози, питання з медикаментозними втручаннями слід обговорити з лікарем акушером-гінекологом. Чи годувати молочною сумішшю після закінчення грудного вигодовування? Якщо дитині понад рік, малюк здоровий, в його раціоні повинні бути й кисломолочні продукти, і цільне молоко. Якщо є сумніви в якості молока, надають перевагу молочній суміші.

А як ставитись до пустушки та пляшечки з соскою, на цьому ж етапі ми ж вже не дбаємо про збереження грудного молока? Як до предметів, що гальмують розвиток артикуляції, підтримують сприятливі умови для появи карієсу в ротовій порожнині.

Необхідно також врахувати, що припинення грудного вигодовування позначається на емоційному стані жінки. Мати гостро переживає розлучення з малям. Дуже часто в жінок з’являється сентиментальність настроїв, плаксивість, коли сльози течуть струмком при найменшій згадці про дитину. Це тимчасове явище, а настрій обов’язково стабілізується приблизно через 1-2 тижні. Утішити себе в цій ситуації можна лише тим, що ця розлука повинна була коли-небудь відбутися, що дитина неодмінно дорослішає, стає більш самостійною і віддаляється від матері.

Досить часто мами переносять свої переживання на дитину буквально. Їм здається, що він страждає так само, як і вони. Однак діти у віці 2-3 року переносять відлучення від грудей легше мам і швидше забувають про зміни, що відбулися.

Рекомендації наших неонатологів для всіх жінок,

які хочуть правильно відлучити дитину від грудей

Залишити відгук

Ім'я
E-mail
Відгук

15 Відгуки

 • Олександра
  Posted 07-03-2021 22:46

  З мого досвіду знаю, якщо поступово відлучати від грудей, то це буде мінімальний стрес для мами і дитини. Першого сина відлучала з 8 місяців і 1.7 року, то завершення пройшло для нас без болісно, тобто без сліз. Другому зараз 1 рік і 3 місяці, то в день не просить грудей, тільки нічні годування.

 • Таня
  Posted 07-02-2021 11:48

  Дитині 2 роки, як правильно відлучити від грудей щоб не зашкодити дитині і собі?

  • Наталя
   Posted 03-09-2021 23:19

   Дякую за інформативну статтю!

 • юля
  Posted 30-01-2021 23:21

  дякую за чудову статтю

 • Уляна
  Posted 03-12-2020 19:38

  Як мені відлучити дитину від грудей 11місяців.срочно через вагітність

  • admin
   Posted 04-12-2020 14:51

   Доброго дня! Вам необхідно проконсультуватись з педіатром. Наші неонатологи дають консультацію з питань дітей до 2х місяців.

 • наталія
  Posted 29-11-2020 12:10

  дитині 1,3 ,вона через пів години пробуджується в денний сон,чи потрібно прикладати до грудей,щоб спала далі чи ні? якщо прикладаю спить,а якщо ні то плаче? Не знаю як правильно ?!? можливо хто знає

  • admin
   Posted 01-12-2020 14:00

   Вік дитини 1,3 міс чи 1,3 роки?

 • Анна
  Posted 24-06-2020 10:42

  Припинила годування плавно протягом 3-х тижнів.

 • Алла
  Posted 21-05-2020 12:43

  Як можна залишити свою дитину на 3-7 днів? Це ж стрес для дитини! Який «тиран» писав цю статтю? Не писала б відгук, якби сама не була мамою! Сподіваюсь, так ніхто робити не буде!

  • Анна
   Posted 14-07-2020 15:06

   Так буде робити той, хто ляже в лікарню, або буде змушений приймати медикаментозні препарати

  • Оксана
   Posted 24-09-2020 12:55

   Згідна з вами, дитині буде погано без матері

  • Віка
   Posted 01-10-2020 16:35

   І я так подумала, іти з дому то норма, а змащувати зеленкою то підірвеш авторитет

  • юля
   Posted 30-01-2021 23:21

   нормальний спосіб, якщо дитигі за 2 роки вже. Всі ситуаціі різні, треба орієнтуватись на суто себе і свою дитину.

  • Ірина
   Posted 30-08-2021 10:11

   Можна залишити дитину на три дні із татом чи бабусею, які приймали активну участь у житті дитини.Я завжди так роблю, бо коли дитина бачить маму- лізе до грудей і вимагає погодувати. Дитині має бути хоча б півтора року ( краще 2) , щоб вона могла вже сама їсти і пити. До відлучення треба поступово скоротити кількість годувань.