Як змінюються груди під час вагітності, як за ними доглядати та що робити, аби почуватися більш комфортно?
Підвищення рівня гормонів під час вагітності збільшує кровотік в грудях і викликає зміни в тканинах молочних залоз. Ваші груди збільшуються в розмірі, оскільки зростає тканина молочної залози і підшкірно-жирової клітковини.
Через це ви відчуваєте, що груди стали більшими і важчими, дуже чутливими, можливо, навіть болючими. На грудях може проступити венозна сітка, а соски – потемніти.
Підвищена чутливість грудей вважається однією із ранніх ознак вагітності, і може супроводжувати вас весь перший триместр.
Як змінюються груди під час вагітності
Груди ростуть. У першому триместрі ви можете помітити, що ваші груди стали більшими. І вони будуть продовжувати рости всю вагітність. Це цілком нормально, що чашечки вашого бюстгальтера збільшаться на пару розмірів, особливо, якщо це ваша перша дитина. Через інтенсивне зростання шкіра грудей може свербіти, а також можуть з’явитися розтяжки.
Вени та пігментні зміни. На шкірі грудей можуть проступити вени через те, що збільшився приплив крові. А ареоли можуть стати більшими і потемніти.
Горбки Монтгомері. Ви, ймовірно, і раніше помічали крихітні горбки на ареолах навколо сосків. Це видозмінені сальні залози, які досягають свого максимального розвитку під час вагітності та лактації.
Виділення з грудей. У другому триместрі вагітності ваші груди починають синтезувати молозиво. Під час останніх місяців вагітності деяка кількість молозива може виділятися з грудей у вигляді жовтуватої речовини при масажі грудей або сексуальному збудженні.
Як доглядати за грудьми під час вагітності
Правильно підібраний бюстгальтер допоможе вам відчувати себе більш комфортно, враховуючи, що груди постійно збільшуються і важчають.
На що варто звернути увагу при виборі бюстгальтера:
- бюстгальтер повинен забезпечувати хорошу підтримку,
- у нього повинні бути широкі бретелі, а під чашкою – широка смуга,
- не обирайте бюстгальтерів з кісточками,
- у бюстгальтера, який застібається ззаду, більше “налаштувань”, ніж у того, який застібається спереду, що важливо, з огляду на те, що ваша вага і об’єм під грудьми буде змінюватися протягом вагітності,
- купуйте бюстгальтер з невеликим запасом для росту грудей,
- обирайте бюстгальтер з натуральних матеріалів.
Прати бюстгальтери рекомендують в теплій воді і з милом, а не пральним порошком. Щоб залишки миючого засобу в тканині не сушили і не подразнювали шкіру.
Догляд за шкірою грудей під час вагітності
Часто ріст грудей супроводжується свербежем і появою розтяжок. На жаль, немає чудодійного засобу, яке могло б врятувати груди вагітної жінки від розтяжок.
Але є кілька рекомендацій, які допоможуть уникнути свербежу і трохи знизити ризик появи розтяжок:
- змащуйте шкіру зволожуючими кремами та лосьйонами,
- використовуйте сонцезахисні креми для області декольте влітку, якщо виходите на вулицю у відкритому одязі,
- перевірте, чи достатньо у вашому раціоні вітамінів і поживних речовин (особливо вітамінів С і Е),
- пийте достатньо рідини,
- стежте за тим, як ви набираєте вагу,
- не відмовляйтеся від прогулянок, плавання, і інших видів фізичної активності, які порекомендує ваш лікар.
Прокладки для грудей для вагітних
Якщо у вас підтікає молозиво, купіть так звані “прокладки для грудей” (вкладиші для грудей, лактаційній вкладиші). Не переймайтесь, що доведеться купити цілу пачку – вони вам ще знадобляться после народження малюка, коли будете налагоджувати грудне вигодовування.