Народження дитини безумовно найважливіша подія в житті кожного з нас. Але з якими ж труднощами стикаються новоспечені батьки в перші дні життя малюка. Сьогодні ми розповімо про те, як доглядати за малюком з перших його днів народження.
Як доглядати за пуповинним залишком?
Ну ось, тепер ваше життя вже ніколи не буде таким, як раніше. Ви – батьки та повністю несете відповідальність за своє немовля. Починається найцікавіше, адже тепер вас чекає маса нової інформації, яку ви щодня будете застосовувати на практиці. Ну а ми є у вас для того, щоб зробити ваше “нове” життя трішки простішим. Поради у студію!
Отже, догляд за пуповинним залишком вимагає дотримання чистоти, вільного доступу повітря до пупкової ділянки. Рутинне використання антисептика визнане недоцільним. В аптечці новонародженого повинні бути розчин перекису водню 3%, спиртовий розчин діамантової зелені («зеленка»), стерильна хірургічна вата. Перед кожним контактом дорослого з немовлям потрібно ретельно помити руки.
Білизна, одяг новонародженого переться із застосуванням високих температур, а також прасується з обох сторін. Під час купання пупкову ранку необхідно старанно промивати, а до місячного віку немовля купають в кип’яченій воді. У випадку забруднення пупкової ділянки сечею, каловими масами – рекомендується промити ділянку пупка кип’яченою водою з дитячим милом, користуючись стерильною ватою або ватними паличками. У випадку появи в ділянці пупка тривожних симптомів запалення, неприємного запаху від ранки, незрозумілих виділень, почервоніння, припухання навколо пупка – слід розпочати обробляти ранку антисептиками (двічі на добу) та негайно показати дитину лікарю або медсестрі. Запалення в ділянці пупка може розвиватись досить бистро і бути небезпечним для життя немовляти, тож краще звернутись до медиків необґрунтовано, ніж із запізненням.
Обробку пупка проводять в наступному порядку: промити тканини пуповинного залишку або ранку після його відшарування 3% розчином перекису водню від центру до периферії, старанно промити складочки навколо пупка, користуючись стерильною ватою або паличками, в такому ж порядку змастити ділянку «зеленкою».
Термін відшарування пуповинного залишку – 3-15 доба від народження. Після відшарування залишку, а також у випадку появи слідів крові, незалежно від того, відшарувався залишок чи ні, ділянку пупка слід обробити перекисом водню та «зеленкою». Використання антисептиків – хлоргексидину, актиносепту, спиртової настоянки календули, щоденне використання перекису водню та «зеленки» (після купання, 1 раз на добу) дитині не нашкодить, однак можливий небажаний вплив на формування мікрофлори в цій ділянці, а тому не рекомендується.
Пупкова ранка загоюється у віці 19-30 днів – вона покривається шкірою, злегка втягується, набирає «дорослого» вигляду. Після досягнення немовлям місячного віку батьки можуть послабити деякі вимоги щодо догляду за малечею:
- можна перейти до купання в великій ванні, попередньо підготувавши її;
- наповнювати ванну некип’яченою водопровідною водою;
- менше приділяти уваги прасуванню білизни.
Поради щодо купання немовля
Купання новонародженої дитини розпочинають через добу після останнього щеплення (зазвичай після вакцинації БЦЖ). Наявність пуповинного залишку або свіжа пупкова ранка не являються протипоказаннями до купання. Купати дитину до місячного віку слід в кип’яченій воді. Рекомендована температура води в ванночці 36,6 – 37,2 °С. Можна використовувати відвари трав – череди, календули, ромашки. Якщо бажаєте використовувати інші трави (любисток, м’яту, валеріану тощо), слід порадитись з лікарем.
Без призначення лікаря не користуються і розчином марганцевокислого калію («марганцівки»). Пам’ятайте, що приготування розчину марганцівки вимагає обережності та знань.
Під час купання користуйтесь дитячим милом. Перші 2-3 дні після виписки мило використовують щодня, однак потім не частіше одного разу на 7-14 днів. В кінці купання дитину ополіскують з окремого кухля (температура води в ньому на 0,5 °С нижча, ніж у ванночці). Тривалість купання спочатку обмежується часом, за який ви встигаєте помити дитину, але згодом ви з малюком навчитесь отримувати задоволення від купання, виконувати різні вправи, плавати чи навіть пірнати, тож навіть 40-50 хвилин вам буде замало. До 6 місяців дитину купають щодня, далі – через день.
Загартовувати маля починають після досягнення ним місячного віку, коли механізми власної терморегуляції стають більш зрілими. Часто батьки задають питання, коли можна починати прогулянки з немовлям. Прогулянки на свіжому повітрі дозволені вже на другий день після виписки: розпочинають з 20-30 хвилин, за тиждень тривалість прогулянки доводиться до 2-2,5 годин. Але не рекомендуються прогулянки при температурі повітря нижче 5-10 °С морозу.
Загрозливі стани немовлят, про які потрібно знати
І хоча ці поради зовсім неприємно і страшно читати, все ж ми повинні розповісти про деякі застереження. Наприклад, загрозливі стани немовля, при яких потрібно негайно звернутись за медичною допомогою:
- дитина погано смокче груди;
- порушення дихання (<30 або >60 дихань за хвилину);
- млявість або навпаки – підвищена збудливість дитини;
- судоми;
- гіпо- або гіпертермія;
- блювота;
- діарея.
На жаль, відомі випадки раптової смерті малюків. Звичайно, такі випадки досить рідкісні, але ви обов’язково повинні бути в курсі всіх симптомів.
Рекомендації по попередженню раптової смерті дитини:
- малюкам краще спати на спині;
- ні в якому разі не можна курити в приміщенні, де знаходиться немовля;
- не можна накривати лице дитини перед сном, малюк повинен мати повноцінний доступ до повітря.
Нагадаємо, що ідеальним для дитини до 6-місячного віку є виключно грудне вигодовування. Потребу в рідині дитина втамовує, отримуючи материнське молоко. Якщо після виписки дільничий (сімейний) лікар з якихось невідомих причин до вас не завітав у перші 2 доби, обов’язково зробіть активний виклик лікаря до себе.
Тепер ви знаєте більше і можете сповна насолоджуватися батьківством! ☺
З повагою, лікарі педіатри-неонатологи
Відділення новонароджених з палатою інтенсивної терапії