У дітей першого року життя судоми спостерігаються за різних захворювань нервової системи, вродженої патології обміну речовин, електролітних порушеннях. Вони можуть з’явитися на тлі вже наявних неврологічних порушень та затримки психомоторного розвитку або виникають як перший симптом, що свідчить про проблеми у головному мозку. Клінічна картина судомного синдрому залежить від характеру захворювання й від віку дитини.
Судоми – це мимовільні м’язові скорочення, пов’язані з патологічними електричними розрядами у мозку.
Коротка довідка: ознаки судомного стану залежить від причин, які спровокували реакцію. При порушеннях нервової системи це явище супроводжуються тимчасовою втратою свідомості. Перед цим мимоволі витягуються ноги й руки, на якийсь час залишаються паралізованими м’язи обличчя, малюк закидає голову назад і ніби усувається від зовнішнього світу. Припадок може викликати посмикування кінцівок, рясне слиновиділення і навіть блювання.
Які існують причини неонатальних судом
Дуже часто судоми у ранньому віці, з’являються тоді, коли малюки народжуються недоношені, або з пошкодженнями центральної нервової системи. Буває також, що судоми трапляються при резус-конфлікті, за наявності серйозних вроджених хвороб, інфекціях, передозуванні ліків та інших причин.
На щастя, частота судомного синдрому не така вже й велика, і зазвичай складає всього близько 5-10 осіб з 1000. Кількість судом у новонародженого, а також їх характер і сила обумовлені індивідуальними характеристиками будови мозку та його функціональності. Наприклад, генералізовані судоми у малюків не поширюються відразу по всьому тілу (як це буває у старших дітей і у дорослих), а мають більш локальне проявлення.
Клонічний тип судом – характеризується короткими посмикуваннями, що переходять з однієї частини тіла дитини до іншої. Вони зазвичай починаються з короткочасного місцевого посмикування очей, м’язів обличчя, «підключаючи» до себе руки, ноги, можливо навіть аж до втрати свідомості. На жаль, батьки часто сприймають початкові симптоми (посмикування мімічних м’язів, наприклад) за звичайний рух обличчя, і не встигають вчасно зрозуміти, що у новонародженого судоми.
У новонароджених також часто трапляються й осередкові клонічні напади. Їх вважають другими за частотою прояву у малюків. Відрізнити від генералізованих можна за тим, що осередкові клонічні судоми охоплюють лише одну половину тіла.
Симптоматика різного типу судом
Перші симптоми судомного нападу – це адверсивний поворот голови (тобто поворот голови дитини у бік, протилежний від судомної), можливі напади жувально-ковтальних рухів: облизування губ, цмокання, посмоктування тощо.
Патологічні судоми, крім іншого, відрізняються ще й підвищеним слиновиділенням, почервонінням обличчя разом із загальною блідістю. Тут, як і у разі клонічних судом, також можна пропустити симптоми, приймаючи їх за звичайні несподівані рухи дитини. При обстеженні на наявність патологічних судомних нападів потрібне динамічне спостереження за дітьми.
І ще один тип судом, що зустрічається переважно у новонароджених – це міоклонічний. Відрізнити від інших його можна по поодиноким або навпаки – численним – посмикуванням кінцівок, схильностям до згинання рук та ніг.
Такі судоми потім нерідко переходять у сильні міоклонічні спазми. Іноді трапляється так, що спочатку у дітей є тенденції до згинання ручок і ніжок, а потім судоми змушують їх різко розкрити їх. Такі перепади можуть підкреслюватися різкими криками дитини, збліднення або почервоніння обличчя.
Які бувають причини судом?
Подібні напади у малюків можуть виявлятися досить тривалий час, попри те, що патологій, які могли б викликати судоми, у дитини може і не бути. Часом судоми викликані неправильною методикою прийому пологів (наприклад, якщо малюк, з’являючись на світ, отримав травму), або попередня травма самої вагітної жінки (внаслідок серйозного падіння, аварії й так далі).
Іноді навіть хвилювання і, здавалося б, незначні стресові ситуації під час вагітності можуть після серйозного впливу на здоров’я вашого чада. Наприклад, переживання, тривоги та турботи майбутньої мами підвищують норадреналін у крові, а це – вірний крок до того, що та у вашої дитини цього гормону буде надто багато. Це може стати причиною судом у малюка, додаючи до цього ще й можливе кисневе голодування.
Також судоми у маленьких діток можуть бути ще й наслідком складних пологів у жінки, можливо навіть смертельно небезпечних. Буває, що малюк у животі матері розташовується не зовсім правильно, через що в результаті навколо його шийки може заплутатися пуповина і буде перекрито надходження кисню.
Звичайно ж, при перших підозрах потрібно одразу звертатися до лікаря-невролога. Якщо дитина далі розвиватиметься добре, без ускладнень, то скоро і судоми перестануть її турбувати. Головне – своєчасно виявити проблему та почати з нею боротися. Батькам відводиться важлива роль «загартування» – ви повинні підтримувати свою дитину, дбати про те, щоб вона була активною.
Часто за наявності таких судомних нападів дітей відправляють на масаж, лікувальну гімнастику, забезпечують спокійну та доброзичливу атмосферу в сім’ї, здорове харчування та водні процедури. А для повної безпеки радимо вам все-таки хоча б раз на рік ходити до дитячого невролога і складати тести, щоб у разі чого своєчасно визначити хворобу.