Ріжуться зубки: як допомогти малюкові?
Перші зубки — це непростий період як для малюка, так і для батьків, тому потрібно заздалегідь знати, що робити та як допомогти при прорізуванні. У такий час малюки дійсно відчувають дискомфорт, потребують любові та підтримки з боку дорослих
Поява молочних зубів може відбуватися без побічних ефектів. Проте дослідження свідчать, що хворобливі симптоми проявляються у 35-60% малюків. Батькам потрібно знати, як допомогти дитині.
Симптоми та терміни появи молочних зубів
Період прорізування зубів у кожного малюка протікає за індивідуальним сценарієм. Але найчастіше молочні зуби починають рости віком від 4 до 7 місяців, а завершується цей процес до 3 років. Пізніша поява перших зубчиків, як правило, пов’язана зі старшим віком матерів і низькою масою дітей при народженні. Крім того, у дівчаток подібні процеси відбуваються раніше та швидше, ніж у хлопчиків.
Допоміжні засоби та жарознижувальні
Молоді батьки часто не знають чим допомогти малюкові, у якого ріжуться зубки. Цей період потребує особливого терпіння. Слід частіше брати малюка на руки, розважати піснями, оповіданнями, іграшками та музикою. Не додавайте складності життю
малюка – не варто саме в цей період змінювати режим харчування.
Коли ріжуться зубки, часто підвищується температура. Процес може бути дуже болючим отже, слід полегшити страждання малюка. Можна використовувати жарознижувальні засоби, призначені саме для немовлят. Наприклад, парацетамол, ібупрофен, нурофен.
Які допоміжні засоби застосовуються при прорізуванні зубів:
- гелі для ясен
- прорізувачі для зубів
- масаж ясен
- народні засоби
У разі використання будь-яких методів уважно спостерігайте за реакцією дитини. Якщо засіб не допомагає, його потрібно замінити.
Гелі для ясен
Гель – це той самий засіб, що справді добре допомагає при прорізуванні зубів. Але слід підходити обережно до вибору. Гелі бувають: синтетичні, натуральні, комбіновані.
В основі синтетичних та комбінованих гелів – аналгетики або анестетики, які можуть спричиняти побічні реакції при передозуванні. Лідокаїн може викликати судоми, порушення дихання, проблеми із серцево-судинною системою, отруєння.
Саліцилати у великих дозах можуть призвести до інтоксикації організму. Парабен, вироблений хімічним шляхом, може негативно зашкодити роботі ендокринної системи. Також у синтетичні та комбіновані гелі найчастіше додають цукор, що теж не дуже корисно для дитини.
Безпечні натуральні гелі
Коли у малюка ріжуться зубки, треба подумати, як допомогти й не нашкодити. Гелі нового покоління виробляють на основі натуральних компонентів. Там немає жодної з речовин, перерахованих вище. До того ж подібні гелі при нанесенні створюють на яснах захисну плівку. У зв’язку із цим їх називають протективними. Вони знижують гіперчутливість, зменшують запалення та роздратування ясен, надають антисептичну та регенеруючу дію, знеболюють.
Прорізувачі для зубів
З тримісячного віку батьки повинні допомогти дитині підготуватися до появи зубів. Щоб малюк менш болісно переніс прорізування зубів вигадали прорізувачі. Їх ще називають «гризунками».
Як тільки зубки починають лізти, рекомендується дати дитині прорізувач, він допоможе на якийсь час вгамувати свербіж ясен. Можна придбати прорізувачі з водою чи гелем, які можна охолоджувати в холодильнику перед використанням. Будьте уважні, дитина може з часом прокусити прорізувач. Тому не залишайте його без нагляду.
Масаж ясен
Перший домашній засіб для допомоги дитині при прорізуванні зубів – це масаж ясен пальцем. Просто злегка натискайте на ясна. Можна робити це чистим пальцем або обернути його стерильною серветкою. Також можна використовувати кубик з льодом, загорнутим у тканину. Ним можна трохи провести по запалених яснах.
Ромашковий чай
Слабкий настій ромашки заспокоює та допомагає зменшити біль. Достатньо двох чайних ложок на добу. Також можна давати заспокійливий збір для дітей (продається в аптеці). Його можна пити в будь-яких кількостях і мамі та дитині.
Коли слід викликали лікаря?
Симптоми, що виявляються при прорізуванні зубів, не специфічні, схожі на багато захворювань. Буває важко визначити, що саме відбувається з дитиною. Чи точно ріжуться зубки у немовляти, чи це гостра респіраторна інфекція, розлад травлення, інше захворювання? Іноді самостійно впоратися неможливо. Краще показати малюка лікареві.
Важливо! Обов’язково слід звернутися до фахівця, якщо висока температура тримається понад два дні. І в терміновому порядку, якщо вона перевищує 38,5⁰С.
Поява перших зубчиків може бути непростим періодом у житті дитини та її батьків. Приділяйте дитині більше уваги, не захоплюйтеся лікарськими засобами, уважніше читайте склад. Зверніть увагу на натуральні гелі під час прорізування зубів. Якщо стан малюка погіршується – негайно викликайте лікаря. Легкої появи зубчиків вам!