І хоча про таке навіть дивно чути, термін «післяпологова депресія у чоловіків» справді існує… В чоловіків, як і в жінок на фоні народження дитини виділяють певні гормони із надлишком. І звісно на кожного з нас вони діють по-різному. Крім того, не всі татусі морально готові до народження дитини. Як проявляється депресія та як підтримати коханого – розповідаємо!
Післяпологова депресія з’являється у кожного четвертого батька, як зазначають вчені та психологи. І її прояви зазвичай починаються не одразу, а на 6-9 місяць після пологів, що значно ускладнює ситуацію.
Засновник платформи SadDaddy.com Вілл Кортні каже, що дані досліджень про чоловічу післяпологову депресію пов’язують зі зниженням рівня тестостерону внаслідок вагітності дружини. У дослідженні також йдеться про те, що 14% молодих батьків відзначають появу так званої депресії. Але симптоми, таймінг та прояви стану відрізняються: у жінок симптоми виявляються протягом 4 місяців після пологів, у чоловіків – протягом 3-6 місяців після появи на світ дитини. Крім того, чоловічий розлад набагато серйозніший та триваліший за жіночий, адже для організму жінки поява дитини все ж природніше явище, адже вона 9 місяців готувалася до цього не тільки морально, але й фізіологічно.
Які ще причини такого явища?
Всім нам відомо, що гормони мами під час вагітності дуже сильно «скачуть». Але є дослідження, які показують той факт, що гормони батька також переживають значні зміни.
Перші місяці від народження немовля забирає весь час батьків, і чоловіки часто починають боятися, що так буде тепер завжди й кохана дружина любитиме дитину більше за нього. Адже уваги йому тепер приділяють значно менше. Також деякий час татусь може відчувати себе зайвим у контакті матері та малюка. Не у всіх відразу виходить налагодити цей контакт.
Татусі часто виявляють не готовими до нової ролі та тиску, що тепер вся фінансова сторона покладена на нього. А дехто взагалі відчуває вину перед дитиною, якщо одразу не відчуває себе на сьомому небі від щастя.
Крім того, фізичні потреби, яким раніше було місце в сімейній парі, секс, вчасно поїсти чи, елементарно, сон – тепер недоступні та на фоні цього психологічний стан може загостритися.
Як проявляються симптоми післяпологової депресії у чоловіків?
Симптоматика у кожного чоловіка може бути різною, але найбільш поширені наступні симптоми:
- Дратівливість, злість, неконтрольований гнів
- Відсутність бажання досягати фінансових результатів
- Втрата інтересу до дружини
- Розчарування, смуток, пригніченість
- Апатія
- Проблеми з алкоголем та іншими речовинами
Крім того, якщо у чоловіка раніше спостерігалися проблеми з психічним станом, вірогідність післяпологових депресивних станів – є вищою.
Як допомогти новоспеченому татусеві?
Якщо ви думаєте, що чоловік повинен сам впоратися з цим станом, бо вам і без того важко – ви помиляєтеся. Саме дружині та сімейному колу слід вчасно помітити симптоми депресії, підтримати чоловіка та підбадьорити у разі необхідності. Не всі ми маємо однаковий психологічний фон, аби витримувати все, що на нас чекає у житті.
Потрібно пояснити коханому, що у його стані немає нічого поганого і це цілком нормально взяти якийсь час, аби звикнути до нової ролі. Влаштовуйте вечори вдвох з чоловіком, залишайте дитину на батьків. Це допоможе зрозуміти обом, що маленьке щастя тільки покращить ваше життя, а не забере радощі минулого.
Порадьте чоловікові фізичні навантаження, будь-які тренування, що допоможуть справлятися з пригніченим станом. Намагайтеся збалансовано харчуватися, це також важливий пункт, який допоможе краще себе почувати.
Говоріть про свої почуття із партнером та запитуйте в нього про його почуття. Якщо розмова йде важко, зверніться до психотерапевта.
І головне пам’ятайте, що всі батьки до вас пережили ці моменти, а це означає, що немає нічого неможливого.