Без паніки: позаматкова вагітність та її симптоми, які не можна пропустити
Позаматкова вагітність – гінекологічна патологія, яка зустрічається у 1-2% випадків зачаття. У нормі запліднена яйцеклітина надходить в порожнину матки. Внаслідок порушень закріплення і подальше зростання яйцеклітини відбуваються в місцях, не пристосованих для виношування плоду. У 98-99% випадків діагностують трубну вагітність, коли яйцеклітина залишається в фаллопієвій трубі, що з’єднує яєчник і порожнину матки. Решта 1-2% позаматкової вагітності припадають на черевну порожнину, канал шийки матки, яєчник, рудиментарний ріг матки. У чому загроза?
Звучить такий діагноз дуже лячно і це справді не просто патологія. Досягнувши критичних розмірів, плід може розірвати стінки труб, що сприяє внутрішній кровотечі. Насправді позаматкова вагітність може призвести до смерті, якщо своєчасно не звернутися до лікаря.
Саме тому варто знати усі симптоми такого явища, та якомога швидше надати кваліфіковану допомогу жінці.
Чому може виникнути позаматкова вагітність?
Запальні процеси в маткових трубах викликають їх дисфункції, і яйцеклітина не може безперешкодно рухатися від яєчника до матки. Часто оперативні втручання в органи малого таза, аборти та запальні процеси також можуть послужити причиною позаматкової вагітності. Захворювання й інфекції ендокринної системи, статевих органів і органів малого таза сприяють гормональним порушенням і це також може стати причиною патології у майбутньому. Ще одною причиною можуть стати внутрішньоматкові спіралі, які перешкоджають плоду нормально закріпитися в матці, сприяють розвитку позаматкової вагітності.
Серед інших причин також:
- Вроджені аномалії будови маткових труб;
- Штучне запліднення може одночасно привести до нормальної і позаматкової вагітності;
- Гормональна терапія та інші причини.
Клінічні ознаки позаматкової вагітності
Початкова стадія позаматкової вагітності проходить майже безсимптомно. Тобто її неможливо відрізнити від звичайної вагітності. Адже тести на вагітність в обох випадках показують позитивний результат, але не гарантують відсутність позаматкової вагітності.
Точно виявити патологію може тільки лікар за допомогою спеціальних тестів і УЗД. А тому при найменшій підозрі на вагітність слід відразу ж пройти обстеження, щоб виключити ризики. Симптоми починають проявлятися на 5-7 тижні, але краще їх виявити до прояву.
Основні симптоми позаматкової вагітності:
Порушення менструального циклу кров’яні виділення зі статевих шляхів у будь-який період циклу.
Болісні відчуття внизу живота: односторонній переймоподібний або постійний біль; раптовий інтенсивний біль у нижній частині живота; перитонеальні симптоми у нижньому відділі живота, різного ступеня вираженості; іррадіація болю у пряму кишку, область промежини та крижі
Порушення загального стану (у разі порушеної ПВ):
- слабкість, запаморочення, втрата свідомості, холодний піт, колапс, гемодинамічні порушення;
- нудота, рефлекторне блювання;
- метеоризм, однократна діарея.
Якщо хоча б один з симптомів вас занепокоїв, негайно зверніться до лікаря. Позаматкова вагітність – це саме той випадок, коли час дорівнює життя. У разі ускладнення все може закінчитися безпліддям, або взагалі – смертю. Позаматкова вагітність є основною причиною смерті жінок в першому триместрі вагітності.
*Рекомендації на підставі даних ESHRE