Під час вагітності у кожної жінки збільшується об’єм рідини в організмі. Це може привести до таких дискомфортних станів, як набряки. Існують набряки патологічні, вони коригуються лікуванням лікарів в стаціонарах, але іноді патології не виявлено, а набряки є. Такі набряки називаються фізіологічними, тобто природними під час вагітності.
Набряками називається скупчення рідини в міжтканинному просторі, і вагітність сприяє їх появі, створюючи природні передумови для затримки рідини в організмі. Змінюється водно-електролітний баланс, в’язкість крові, важче йде рух крові й лімфи в ногах (це відбувається через те, що матка, яка збільшується у розмірі слідом за малюком здавлює великі судини). Тому поява в другій половині вагітності невеликих набряків, скажімо, на ногах, які з’являються ближче до вечора і проходять вранці, вважається справою життєвим. Однак, розповісти про них лікарю, який веде вашу вагітність, все ж потрібно.
Як завадити набрякам?
- Намагайтеся пити не більше 1,5 літрів на добу (менша кількість може бути небезпечною для вас і майбутнього малюка);
- Не стійте і не сидіть занадто довго в одній позі, а також скоротіть прогулянки по магазинах до мінімуму;
- Обмежте вживання солі, відмовтеся від смажених, гострих, пряних і копчених продуктів (всі вони викликають спрагу і затримують воду в організмі);
- Робіть прохолодні ванни для ніг і масаж ніг від ступень вгору;
- Гуляйте на свіжому повітрі, плавайте, виконуйте спеціальні вправи для вагітних за рекомендацією лікаря;
- Знайдіть час відпочити протягом дня, полежте хвилин двадцять, піднявши ноги вгору;
- Ставайте на ваги щотижня, частіше міряйте артеріальний тиск і здавайте аналіз сечі;
- І обов’язково зверніться до свого лікаря.
Але якщо лікарі не виявили жодних фізіологічних причин, які б перешкоджали повноцінній роботі нирок й інших органів, слід покопатися у своєму внутрішньому стані. Причини набряків різні й способи боротьби з ними теж різні, профілактика у багатьох випадках збігається:
- Позитивний погляд на життя;
- Довготривалі прогулянки пішки – фізична активність покращує лімфодренаж і виводить зайву рідину з організму;
- Для профілактики варикозу щодня слід робити вправу «велосипед» – вона допомагає розігнати кров;
- Також слід відмовитися від високих підборів;
- На ніч підкладайте під ноги невеликий валик або подушку;
- Чудово знімають набряки тренування у басейні, звичайне плавання або ванна з морською сіллю;
- Додайте до раціону продукти, які перешкоджають появі набряків: запечені яблука, журавлина, сир, чай з лимоном.
Через те, що наше тіло і наш психоемоційний стан тісно пов’язані, варто проаналізувати причини розвитку такої патології. Можливо, ви тримаєте на когось злість, або у вашій душі присутнє небажання з кимось, або з чимось розлучатися. Подумайте, що слід відпустити з вашого життя і що заважає вам рухатися далі. Нехай вашими афірмаціями будуть:
«Я легко розлучаюся з минулим, всіх прощаю. У цій легкості немає нічого небезпечного для мене. Я абсолютно вільна для нового».
Не слід нехтувати допомогою професійних психологів, а також ваших рідних. Проблему не варто замовчувати, моральний стан вагітної навіть важливіший за фізіологічний. Тому дозвольте допомоги рідним урівноважити вашу душевну гармонію.
Автор: Олена Ель Госейні – медичний психолог, акушерка, засновник Школи вагітних Київського міського пологового будинку №3, член Незалежної асоціації психологів України.