Під час прочитання цих рядків ви, швидше за все, сидите. І до цього сиділи, і через годину будете сидіти. І частину життя проводите сидячи. А чи знаєте ви, на скільки це шкодить вашому здоров’ю?
Хвороби від сидячого способу життя займають лідерські позиції у списку найпоширеніших проблем зі здоров’ям. Крім ожиріння та болю в суглобах, це призводить і до гінекологічних проблем.
Так, сидячий спосіб життя сприяє формуванню застійних явищ у малому тазі. Коли людина довго перебуває в положенні сидячи і мало рухається, в неї порушується робота м’язів: вони динамічно не скорочуються і таким чином недостатньо проштовхують кров.
У зв’язку з цим порушується відтік лімфи, венозної крові, автоматично порушується приплив артеріальної крові. Наявність венозного застою в малому тазі може сприяти формуванню варикозного розширення вен, кисневому голодуванню тканин, що знаходяться в порожнині малого тазу. Це стосується сигмовидної кишки, матки, маткових труб та яєчників, сечового міхура, сечоводів, у яких через нестачу кисню можуть розвиватися різні патології. Таким чином – сприяти формуванню хронічного больового синдрому.
За даними американського дослідження, жінки, які проводили в сидячому положенні більше 6 годин на день, частіше страждали від раку молочної залози, яєчників та множинної мієломи (раку кісткового мозку), порівняно з тими, хто сидів менше ніж 3 години на день. Загалом ризик раку для таких жінок зростав на 10 %.
Першими проявами малорухомого способу життя є слабкість, зниження апетиту, порушення сну, зниження працездатності. Через застої в малому тазі відбувається порушення менструальних циклів у жінок.
Найпоширеніші скарги, які з’являються згодом – біль у нижніх відділах живота і поперековій зоні.
Що буде, якщо вчасно не вжити заходів?
Такі ознаки можуть спричинити порушення функції органів малого тазу та сприяти росту доброякісних новоутворень: міоми матки, поліпів ендометрію і т.д. А іноді – й розвитку раку шийки матки. У деяких випадках це може спричинити навіть безпліддя.
Порушення кровообігу в яєчниках може призводити до зниження їхньої функції. Зараз досить часто трапляється зниження функції яєчників у репродуктивному віці, тому і настання менопаузи відбувається раніше.
Малорухливий спосіб життя і вагітні
Зі збільшенням терміну вагітності підвищуються ризики формування застійних явищ у черевній порожнині через цілком зрозумілі причини (зростання вагітної матки, механічне здавлювання сусідніх органів). Венозний застій сприятиме підвищенню ризику варикозного розширення вен, розвитку матково-плацентарної недостатності.
Щоб цього не виникало вагітним рекомендують виконувати вправи на профілактику венозного застою в малому тазі. Адже рух – це їжа для клітин людського організму. Без тренувань вони слабшають та атрофуються.
Як уникнути хвороб від сидячої роботи
Рецепт простий – якомога більше рухатися протягом дня. Тут фітнес раз на тиждень проблеми не вирішить!
- В офісі рекомендуємо вставати щонайменше щогодини-півтори, щоб енергійними рухами змусити кров рухатися, суглоби – розминатися.
- У транспорті краще не сидіти, а стояти, а ще правильніше –проходити хоча б частину шляху пішки.
- Відмовитися від ліфтів і ходити пішки сходами.
- Повернувшись додому з роботи, не пролежувати час перед телевізором, а прогулятися вечірнім містом.
Бережіть себе та будьте здорові!