«Разом зачали дитину – разом і народжувати будемо», – так все частіше зараз вирішують майбутні батьки. Якщо ще 10 років тому присутність тата на пологах була порушенням лікарняної дисципліни, то тепер більшість лікарів в пологових будинках тільки вітають партнерські пологи. А чоловіки, чия роль раніше зводилася до радісних криків під вікнами палати, передачам і триденному святкуванню з нагоди народження сина чи доньки, все частіше з гордістю розповідають: «Коли ми з дружиною народжували …».
Коли варто народжувати разом:
- чоловік сам цього хоче, тобто є ініціатором спільних пологів;
- ви «були вагітні» разом;
- чоловік підготувався і знає, що його чекає: відвідував курси з підготовки до пологів, навчався немедикаментозним методам знеболення, і так далі;
- у вас ідеальна сім’я. Пологи – момент істини, коли проявляється глибинне ставлення подружжя один до одного. Якщо в сім’ї панує любов і взаєморозуміння, то партнерські пологи – це ваше)
Коли НЕ варто народжувати разом:
- подружні відносини потребують реанімації. Народження дитини (і особливо спільне народження) – не кращий цемент для зклеювання тріщин, які загрожують перерости в прірви;
- тато надмірно вразливий. Мамі від пологів відмовитися неможливо, але не варто піддавати батька своєї дитини емоційному потрясінню, яке може виявитися йому не під силу;
- дружина приділяє надто багато уваги естетичній стороні справи. Пологи – процес природний. Якщо жінка боїться показатися чоловікові спітнілою, червоною і без косметики, краще не ризикувати;
- ви обидва звикли перекладати відповідальність на інших або один на одного;
- жінка хоче за щось помститися батькові дитини, змусивши його дивитися на пологи. Без коментарів.
Що партнерські пологи дають татам?
Для жінки пологи – не лише фізичний, але і потужний психологічний досвід, який допомагає розкрити свою жіночу і материнську сутність. Не менш важливим є подібний досвід і для батька. Новонароджене немовля здатне одразу і назавжди вкрасти татове серце. Помічено, що у татусів, які були присутні при народженні своїх дітей, «батьківські інстинкти» включаються в перші хвилини життя малюка, а не в перші місяці, як зазвичай. Такі татусі набагато краще відчувають своїх дітей.
Контакт «шкіра до шкіри» з батьком не менш важливий, аніж із мамою, і фізіологічно (тато передає малюкові частину свого мікрофлори), і психологічно (такі татусі будуть «включені» в життя дитини сильніше інших членів сім’ї). Деякі психоаналітики запевняють, що перерізання пуповини (а цей почесний обов’язок під час спільних пологів найчастіше доручають батькові) для чоловіка є остаточним відривом від матері, виходом з-під її опіки. Так народження дитини збігається із символічним актом народження батька.
Що партнерські пологи дають мамам?
Багато жінок відчувають природний страх: «А раптом після цього чоловік більше на мене й не гляне?» Прихильники спільних пологів запевняють, що катарсис, який відчувають обоє в момент народження їхньої дитини, сильно змінює сприйняття світу. Це новий щабель в їхніх відносинах, і тому чоловіки починають з більшою повагою та турботою ставитися не лише до своєї дружини, але і до жінок взагалі.
До того ж, якщо жінка буде соромитись в найбільш «незручний» момент, тата можна завжди попросити вийти за двері: наприклад, відправити за водою або покурити на ганку. А якщо він і залишиться, то однак він буде знаходитись біля голови дружини. Так що найкривавіших подробиць чоловік все одно не побачить.
Зате жінка, яка зважилася на спільні пологи, отримає в подарунок захист, підтримку, величезну подяку і неймовірну любов свого чоловіка.
Що це дає дитині?
На дитину присутність батька з перших хвилин життя теж справляє незабутнє враження. Не дарма раніше новонароджених загортали в сорочку батька: вона служила оберегом і символом приєднання нової людини до роду. Перші півгодини після народження малюк знаходиться в так званому стані спокійної настороженості. Він не спить, а дивиться на світ, вивчає його, встановлює з ним контакт. Цей період неспання дуже важливий для формування довгострокових зв’язків. Якщо в цей момент поруч опиниться не лише мама, але й тато, між батьком і дитиною встановиться абсолютно унікальний фізичний і духовний зв’язок. Цього не відбувається, якщо тато вперше бачить свою дитину при виписці з пологового будинку – на «звикання» один до одного у них піде не один місяць. Ось чому сім’ї, де мама і тато народжували разом, наповнені дивовижною атмосферою любові, взаєморозуміння і відповідальності один за одного.
«Плюси» і «мінуси» спільних пологів:
Пологи – подія не банальна. І, як будь-який важливий етап життя, вони можуть мати дві сторони.
У число «плюсів» спільних пологів можна записати:
- присутність близької людини, яка допомагає жінці пережити цей важкий момент;
- співпереживання і підтримка зближують двох рідних людей, задають пологам правильний настрій;
- в душі чоловіки народжується відповідальність за сім’ю, а прихильність до дружини посилюється;
- чоловік надає цілком реальну допомогу, допомагаючи дружині переносити біль під час пологів.
У число потенційних «мінусів» можна занести наступні:
- на думку не лише самих жінок, але і лікарів, чоловік (навіть найулюбленіший і близький) на пологах може виявитися зайвим. Реакцію жінки неможливо передбачити: не виключено, що нічого, крім роздратування, породілля при вигляді чоловіка відчувати не буде;
- французький акушер-гінеколог Мішель Оден, який з кінця 70-х пропагує природні пологи, відзначав, що навіть підготовлені пари іноді не можуть «розродитися», пологи затягуються – причиною тому є приховані комплекси жінки. Єдиний вихід – відправити чоловіка за двері;
- у деяких чоловіків при вигляді страждань дружини може сформуватися глибокий комплекс провини. Якщо мама через 15 хвилин після пологів вже не згадає про свої муки (так вже влаштований жіночий організм), з татом ці враження можуть залишитися на все життя. А далі сценарій може бути дійсно різним: або ж він стане «божевільним батьком» – надтурботливим та надтривожним, або може не побороти власне відчуття провини і залишити сім’ю.
Ось чому кожна пара майбутніх батьків повинна не лише вирішити для себе, як вони будуть народжувати, – разом чи порізно, але і не боятися змінювати свої рішення вже в процесі пологів. Будьте гнучкими і пристосовуйтеся до ситуації!