Дослідники вперше досконально проаналізували передачу мікробіома від матері новонародженій дитині. Кишкові бактерії матері, як виявилось, більшою мірою мають тенденцію до тривалої колонізації мікробіоти порожнини рота і кишківника новонародженого.
Мікробіота впливає на найважливіші функції організму — правильне травлення, захист від застуди, інфекцій та алергій, підтримання здоров’я шкіри.
З огляду на те, що мікробіом формується протягом перших місяців життя, міжнародна група вивчила вплив мікробіома матері на такий у новонародженого. З цією метою дослідники спостерігали за 25 матерями і їхніми дітьми з наступного дня після появи на світ і відстежували динаміку через 3 дні, один тиждень, один місяць і 4 місяці. У матерів на аналіз брали проби мікробіоти кишківника, піхви, ротової порожнини і шкіри, а у дітей брали проби з ротової порожнини і кал. У перший день життя новонароджені піддаються величезному напливу бактерій не тільки від матері, але і з навколишнього середовища, а відтак їхні мікробіом стає дуже різноманітним. На третій день ця різноманітність різко скорочується, а потім знову зростає після першого тижня.
Отже, відбувається відбір серед вихідних бактерій: одні зникають, а інші залишаються (наприклад, Bacteroides vulgatus або Bifidobacterium longum в мікробіоти кишківника).
Мікробіота кишківника матерів виявилася основним джерелом передачі штамів, склавши 22,1% від загальної чисельності кишкових бактерій новонароджених в перший день, за нею йде мікробіота піхви (16,3%), порожнини рота (7,2%) і шкіри (5%) . В кінці дослідження визначалися 6 з 23 материнських штамів, переданих з народження. Ця передача від матері дитині, мабуть, грає ключову роль, оскільки штами, отримані від матері, переважають серед інших бактерій: 70,5% з них не були заміщені після чотирьох місяців, тоді як збереглося лише 27% штамів, які надійшли з довкілля. Аналогічні результати спостерігалися в мікробіоти порожнини рота: материнські бактерії порожнини рота складають більшу частину мікробіоти порожнини рота дітей, а потім проходять процес відбору, який їм сприяє.
Процес формування належить дослідити
Таким чином, це дослідження підтверджує чільну роль мікробіома матері у формуванні мікробіома дитини. Також воно акцентує увагу на різноманітності і цих мікробіомів в період становлення. Попри деяку ступінь зближення, мікробіоми немовлят все ж значно відрізняються від мікробіома матерів у віці чотирьох місяців, що вказує на більш тривалий період формування, ніж вважалося раніше. Роль іншого мікробіома, що бере участь в цій вертикальної передачі – мікробіома навколишнього середовища і людей, що знаходяться в тісному контакті з новонародженими – ще належить з’ясувати.