Цікаве дослідження: мікробіота передається дитині від матері на генетичному рівні

Дослідники вперше досконально проаналізували передачу мікробіома від матері новонародженій дитині. Кишкові бактерії матері, як виявилось, більшою мірою мають тенденцію до тривалої колонізації мікробіоти порожнини рота і кишківника новонародженого.

Мікробіота впливає на найважливіші функції організму — правильне травлення, захист від застуди, інфекцій та алергій, підтримання здоров’я шкіри.

З огляду на те, що мікробіом формується протягом перших місяців життя, міжнародна група вивчила вплив мікробіома матері на такий у новонародженого. З цією метою дослідники спостерігали за 25 матерями і їхніми дітьми з наступного дня після появи на світ і відстежували динаміку через 3 дні, один тиждень, один місяць і 4 місяці. У матерів на аналіз брали проби мікробіоти кишківника, піхви, ротової порожнини і шкіри, а у дітей брали проби з ротової порожнини і кал. У перший день життя новонароджені піддаються величезному напливу бактерій не тільки від матері, але і з навколишнього середовища, а відтак їхні мікробіом стає дуже різноманітним. На третій день ця різноманітність різко скорочується, а потім знову зростає після першого тижня.

Отже, відбувається відбір серед вихідних бактерій: одні зникають, а інші залишаються (наприклад, Bacteroides vulgatus або Bifidobacterium longum в мікробіоти кишківника).

Мікробіота кишківника матерів виявилася основним джерелом передачі штамів, склавши 22,1% від загальної чисельності кишкових бактерій новонароджених в перший день, за нею йде мікробіота піхви (16,3%), порожнини рота (7,2%) і шкіри (5%) . В кінці дослідження визначалися 6 з 23 материнських штамів, переданих з народження. Ця передача від матері дитині, мабуть, грає ключову роль, оскільки штами, отримані від матері, переважають серед інших бактерій: 70,5% з них не були заміщені після чотирьох місяців, тоді як збереглося лише 27% штамів, які надійшли з довкілля. Аналогічні результати спостерігалися в мікробіоти порожнини рота: материнські бактерії порожнини рота складають більшу частину мікробіоти порожнини рота дітей, а потім проходять процес відбору, який їм сприяє.

Процес формування належить дослідити

Таким чином, це дослідження підтверджує чільну роль мікробіома матері у формуванні мікробіома дитини. Також воно акцентує увагу на різноманітності і цих мікробіомів в період становлення. Попри деяку ступінь зближення, мікробіоми немовлят все ж значно відрізняються від мікробіома матерів у віці чотирьох місяців, що вказує на більш тривалий період формування, ніж вважалося раніше. Роль іншого мікробіома, що бере участь в цій вертикальної передачі – мікробіома навколишнього середовища і людей, що знаходяться в тісному контакті з новонародженими – ще належить з’ясувати.

Залишити відгук

Ім'я
E-mail
Відгук