В зоні ризику всі діти: що таке геморагічна хвороба новонароджених?

Існує цілий клас геморагічних розладів, що супроводжуються різними причинами  та симптомами. У основі кожного лежить, як правило, ендогенна або екзогенна недостатність вітаміну К. Чому виникає недуг – розглянемо детальніше.

Виявляється переоцінити важливість вітаміну К для людини неможливо. А от через його нестачу малюк може страждати на важку хворобу, яка, на щастя, виліковна. Зазвичай вітамін К поступає у наш організм із їжею рослинного походження, але ж новонароджений малюк таку їжу отримати не може, а мікрофлора його кишківника ще не заселена потрібними бактеріями. Малюк отримує все необхідне з молока мами, тому в перші дні життя слід ззовні заповнити недолік вітаміну К, аби запобігти розвитку геморагічних розладів.

Симптоми захворювання

Геморагічна хвороба новонароджених – патологія, що викликає спонтанні кровотечі, які виникають через нестачу вітаміну К. Крововиливи можуть бути зовнішніми й внутрішніми. Найчастіше страждають органи — кишківник, нирки й мозок. Залежно від термінів виникнення розрізняють ранню, класичну і пізню геморагічну хворобу новонароджених.

Проявляється блювотою з домішкою крові, кривавим дьогтеподібним випорожненням, шкірними геморагіями, гематомами та внутрішніми крововиливами. Рідко супроводжується геморагічним шоком, розвитком жовтяниці та утворенням ерозій слизових оболонок шлунково-кишкового тракту. Діагностика базується на визначенні кількості тромбоцитів, дослідженні коагулограми, проведенні УЗД та нейросонографії.

Діти в групі ризику

Незалежно вид статі або етнічної приналежності усі діти мають ризик розвитку геморагічної хвороби. Недуг може розвинутися у дітей від народження до віку 6 місяців. У нормі всі діти народжуються з низьким рівнем вітаміну К. Запасів цього жиророзчинного вітаміну дуже мало, оскільки через плаценту він проникає в малих кількостях, мікробіота кишківника поки самостійно не може синтезувати його в повному обсязі, а в грудному молоці вітаміну К занадто мало, щоб покрити потреби дитини.

Після 6 місяців дитині починають вводити прикорм і бактерії кишківника починають синтезувати вітамін К самостійно. Тому ризик захворіти на цю хворобу високий аж до пів року.

Діти, що знаходяться у високій зоні ризику:

  • Малюки, які не отримали ззовні вітамін К після народження у 80 разів більше схильні до розвитку геморагічних розладів.
  • Використання використовуватися антиконвульсантів та антикоагулянтів під час вагітності також підвищує ризики розвитку хвороби у дитини
  • Діти, що знаходяться виключно на грудному вигодовуванні, яким не почали вводити прикорм на 6 місяці.

Профілактика захворювання

Після народження малюк має отримати вітамін К внутрішньом’язово. Зазвичай, ця процедура проводиться одразу у пологовому. Це абсолютно безпечний спосіб заповнення нестачі вітаміну, що у майбутньому позбавить батьків та дитину від проблем. Якщо ін’єкція вітаміну не була введена, то лікар повинен запропонувати відповідну пероральну схему. І пам’ятайте: розвитку хвороби легко запобігти, якщо дотримуватись наших порад. Будьте здорові!

Залишити відгук

Ім'я
E-mail
Відгук