Вітаємо! Ви стали мамою! Тепер ваше тіло та життя ніколи не буде таким, як було раніше. Післяпологовий період, як і вагітність та пологи, є цілком природним станом та процесом для жінки і дуже важливим та відповідальним етапом в житті кожної сім’ї. В цей період в організмі жінки відбуваються складні фізіологічні процеси. З метою запобігання можливого виникнення післяпологового захворювання, кожна жінка має бути обізнана про особливості даного періоду, а також знати, що відбувається з її тілом.
Триває післяпологовий період 6-8 тижнів, а закінчується, коли всі органи та системи, які змінились під час вагітності, приходять до свого первинного стану. В процесі загоювання матки у породіллі з’являються післяпологові виділення — лохії. Їхній характер змінюється протягом післяпологового періоду — з 1 по 3 день вони кров’янисті, з 4 по 10 день червоно-коричневого кольору. Кожен день їх кількість зменшується. До 14 дня вони набувають світлого, сукровичного кольору, а через 4 тижні виділень практично немає.
Якщо жінка припиняє годувати грудьми малюка, то вже через 1-2 місяці настає перша менструація. А у мами, яка годує, перша менструація може відкладатися на багато місяців.
Нормальний післяпологовий період характеризується задовільним загальним станом породіллі, достатньою лактацією, нормальною температурою тіла та помірними лохіями, що поступово зменшуються. Для профілактики інфекційних ускладнень в цей період має значення суворе дотримання санітарно-гігієнічного режиму.
Гігієнічні правила у післяпологовий період
Слідкувати за собою в післяпологовий період дуже важливо. Тому ми склали список правил, яких повинна дотримуватись кожна новоспечена матуся.
- Кожна породілля повинна двічі на день приймати теплий душ;
- Обов’язково важливо приділяти увагу чистоті рук, а перед кожним годуванням дитини потрібно мити руки з милом;
- Серед гігієнічних засобів особливе значення в післяпологовому періоді займає чистота зовнішніх статевих органів;
- Підмиватись потрібно теплою водою, у напрямку спереду назад після кожного відвідування туалету;
- Слідкуйте за чистотою прокладок, змінюючи їх кожні 3-4 години залежно від кількості виділень;
- При наявності швів на промежині мити їх потрібно ретельно під струменем води;
- Приймати гарячу ванну та ходити до сауни перші 6-8 тижнів заборонено, а також не рекомендоване купання у водоймах;
- Категорично забороняється носити тісну білизну, та будь-який одяг, який може викликати тиск на промежину;
- При наявності швів на промежині жінці до 14 днів забороняється сідати;
- Натільна та постільна білизна повинні бути з бавовни;
- Шви після кесаревого розтину не потребують особливого догляду, після зняття швів (5-8 доба) жінці дозволено прийняти теплий душ;
- Перші 2-3 місяці після пологів породіллі заборонено піднімати будь-що, що є тяжчим за вагу вашої дитини;
- Для зменшення болісних відчуттів у ділянці передньої черевної стінки допоможе післяпологовий або післяопераційний бандаж, який треба носити до 4 місяців;
- Почервоніння, подразнення, кров’янисті чи гнійні виділення в ділянці шва — свідчить про нагноєння або розходження швів. В цьому випадку треба негайно звернутися до лікаря;
- Статеве життя після пологів можна відновити після 6-8 тижнів;
- Після відновлення статевого життя, навіть при відсутності менструації, необхідно проконсультуватися з лікарем щодо методів контрацепції
- До наступної вагітності для повного відновлення організму має пройти не менше 2 років.
На жаль, не завжди перші місяці проходять так гладко, як нам би хотілося. Можуть виникнути ситуації, коли допомога лікаря просто необхідна. Слідкуйте за своїм самопочуттям, регулярно вимірюйте температуру тіла (всім породіллям температуру тіла потрібно вимірювати у ліктьовому згині). Підвищення температури тіла є першою ознакою ускладнень післяопераційного періоду.
ВАЖЛИВО: якщо у вас підвищилась температура 38 °C і вище, з’явилися симптоми лактостазу, сильні больові відчуття внизу живота та рясні кров’янисті виділення — негайно зверніться за спеціалізованою допомогою.
Ускладнення після пологів потребують швидкого лікування.
Перший раз відвідати жіночу консультацію потрібно протягом 7-10 днів після виписки з пологового будинку. Через місяць після пологів ми радимо вам звернутися до нашого пологового будинку для контрольного огляду. Для цього буде проведено УЗД органів малого таза, взяття мазків на ступінь чистоти піхви та цитологічне дослідження.
Також ви отримаєте поради щодо запобігання небажаної вагітності під час годування, а також рекомендації стосовно харчування. При необхідності ви можете отримати консультацію наших неонатологів або спеціалістів при грудному годуванні.
Сподіваємося, що ваш післяпологовий період пройде легко, а наші поради стануть у нагоді та допоможуть насолоджуватися материнством сповна!
З повагою, головний лікар Пологового будинку №3,
Гичка Назарій Михайлович