Сучасний ринок пропонує безліч вітамінів для найвибагливішого споживача. І звісно, вітаміни для вагітних не є винятком, адже майбутня мама ладна на все, аби покращити свій стан та стан малюка. Але чому вітаміни можуть бути не тільки корисними, але й небезпечними. А також чому приймати їх слід лише за призначенням лікаря?
Чому вагітним потрібно більше вітамінів?
Як відомо, вагітність підвищує потребу у харчуванні. Кількість білка в раціоні майбутньої мами має збільшитись з 0,8 г на 1 кг ваги (норма для невагітних жінок) як мінімум до 1,1 г на 1 кг (норма для майбутніх мам). Це необхідно для того, аби жіноче тіло краще пристосовувалося до змін, що відбуваються в ньому, і могло витримати нове навантаження. А ще для того, щоб ембріон отримував поживні речовини, достатні для активного розвитку.
Але вітаміни та мікроелементи ще важливіші. Вони беруть участь у формуванні основних систем організму дитини – мозку, нервової системи, хребта, кісток, м’язових тканин – а також відповідають за стан плаценти. Їхня нестача може спричинити дефекти розвитку або навіть спровокувати викидень.
Важливі вітаміни та мікроелементи, які слід вживати (лише за призначенням лікаря) під час вагітності:
- Вітамін В9 (фолієва кислота), залізо та йод – їх необхідно в півтора раза більше, ніж зазвичай.
- Вітамін В6 та цинк – їх споживання варто збільшити приблизно на 30%.
- Вітамін В12 – його має надходити приблизно на 10% більше.
- Вітамінні комплекси для вагітних містять більше фолієвої кислоти та заліза, ніж стандартні полівітаміни для дорослих.
Які вітаміни для вагітних рекомендовано вживати?
Найнадійніший спосіб підібрати вітаміни, які підійдуть саме вам, – проконсультуватися з терапевтом або гінекологом, що спостерігає за вашою вагітністю. Лікар проведе огляд, розпитає вас про самопочуття, спосіб життя, дасть направлення на необхідні аналізи. І лише після порекомендує комплекс, в якому міститься правильне дозування необхідних речовин.
Вчені дійшли висновку, що мультивітаміни для вагітних не несуть ніякої користі
Прийом мультивітамінних комплексів для вагітних – марна трата грошей, вважають британські вчені. Як повідомляється у статті, опублікованій у журналі Drug and Therapeutics Bulletin, більшості майбутніх матерів такі вітамінні добавки просто не потрібні.
По-справжньому важливі для вагітних, особливо у перші три місяці вагітності, фолієва кислота та вітамін D, стверджують вчені.
Дослідники кажуть, що не знайшли доказів того, що мультивітамінні комплекси покращують здоров’я матері та дитини. Вчені радять вагітним жінкам обов’язково приймати фолієву кислоту і вітамін D, а також дотримуватися добре збалансованої дієти.
За даними дослідників, є чіткі докази користі прийому фолієвої кислоти. Прийом 0,4 міліграм на день може захистити від розвитку аномалій плода, наприклад дефекту нервової трубки. Прийом 10 мг вітаміну D на день допоможе розвитку та збереженню здорових кісток у матері та дитини.
Які вітаміни можуть бути небезпечними для вагітних?
У жодному разі не приймайте добавки з вітаміном А (ретинолом) без попередньої консультації з лікарем, що спостерігає за вагітністю. Цей антиоксидант теж необхідний розвитку ембріона, але може накопичуватися в організмі. А при надлишку ретинол стає токсичним і може нашкодити дитині, спровокувавши вроджені дефекти розвитку очей, черепа, легень та серця.
Ще раз хочемо зазначити, що будь-які препарати, у тому числі БАДи чи вітаміни, не слід приймати самостійно. Тільки лікар може призначити те, що принесе вам виключно користь, а не нашкодить. Легкої вагітності!