Жовтень – Всесвітній місяць боротьби із раком молочної залози. Аби підкреслити важливість цієї проблеми, ми створили чек-ліст профілактичних мір, що допоможуть зберегти жіноче здоров’я
Рак молочної залози або як його ще називають рак грудей – найпоширеніше жіноче онкологічне захворювання на планеті. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, приблизно третина пацієнток перебуває у віку до 45 років. Профілактика раку молочної залози полягає у виконанні нескладних правил, пам’ятати про які слід кожній жінці.
Статистика свідчить, що понад 90% випадків захворювання на рак грудей піддаються лікуванню за умови своєчасної діагностики хвороби. Тому дуже важливо стежити за станом молочних залоз та загальним самопочуттям.
Самостійний огляд грудей, симптоми хвороби
- Намагайтеся проводити його якнайчастіше, в ідеалі — щодня.
- Станьте перед дзеркалом і ретельно огляньте свої груди. Зверніть увагу на її розміри та форму.
- Розгляньте обидві залози по черзі, завівши руки за шию чи спину (це потрібно, щоб м’язи грудей напружилися).
- Лівою рукою пропальпуйте (обмацайте) праві груди, іншою рукою – ліву.
Симптоми патології
Слід насторожитися, якщо під час огляду ви виявили:
- щільні утворення в ділянці залози, припухлості, що не пропадають після менструації;
- дивні виділення із сосків, що не мають відношення до лактації, особливо небезпечною ознакою є кров;
- зморщену, почервонілу, рябу шкіру;
- збільшення чи зменшення молочної залози у розмірах, зміна форми грудей.
- При виявленні таких тривожних ознак необхідно негайно звернутися до мамолога
Пам’ятка жінкам: як уникнути раку грудей
Профілактика раку молочної залози допомагає жінці зберегти здоров’я та життя. Щоб знизити ризик розвитку цього онкологічного захворювання, потрібно:
Правильно харчуватися. Дослідження показали, що причиною розвитку раку часто є шкідливі хімічні складові, які у харчових продуктах. Аби запобігти раку грудей жінці слід віддавати перевагу варінню і гасіння їжі при готуванні. Корисно вживати зелений чай (в ньому містяться антиоксиданти), зелену цибулю, горіхи, рибу. Також для здоров’я молочних залоз рекомендують їсти помідори та капусту. З усіх видів м’яса вибирайте курку та індичку. Слід виключити з раціону смажене та фастфуд – такі рекомендації для всіх людей, які бажають дотримуватись здорового способу життя.
Грамотно підбирати бюстгальтер. Якщо цей предмет спідньої білизни не підходить за формою чи розміром, він може спричинити мікротравми, порушити кровообіг у ділянці грудей, натерти ніжну шкіру. Важливо, аби бюстгальтер не стискав груди й не змінював їх природного розташування. Не варто часто носити моделі, повністю позбавлені бретелей, з ними більше шансів травмувати молочні залози.
Стежити за своєю вагою. Ожиріння сильно збільшує ризик захворіти на рак молочної залози. Відбувається це тому, що надмірна вага тіла порушує гормональний баланс в організмі жінки.
Відмовитись від шкідливих звичок. Алкоголь сприяє підвищеному виробленню жіночих статевих гормонів, що знову ж таки провокує розвиток раку грудей. Його краще виключити з раціону чи скоротити споживання до мінімуму.
Годувати дитину грудьми. Вигодовування має продовжуватися, поки дитина не досягне піврічного віку. Цей природний процес знизить можливість розвитку патологій молочної залози, у тому числі й раку грудей.
Пам’ятати про спадкові чинники. Якщо ваші близькі родички мали рак молочної залози, приділяйте здоров’ю грудей більше уваги та частіше звертайтеся до мамолога для консультації та медогляду.
Займатися спортом. Це зміцнить організм загалом і допоможе у боротьбі з ожирінням.
Як бачите, дотримуватись цих правил зовсім не важко. Що стосується спорту та правильного харчування, то вони вбережуть вас не тільки від онкологічних, а й багатьох інших захворювань та проблем, допомагаючи надовго зберегти красу, молодість та здоров’я.