Всеукраїнський день боротьби із раком молочної залози: як діагностувати самостійно?
20 жовтня – Всеукраїнський день боротьби із раком молочної залози. Розповідаємо, як самостійно діагностувати захворювання на ранніх стадіях.
Рак молочної залози – одне з найпоширеніших онкологічних захворювань у жінок. Саме завдяки такій популярності онкологічне захворювання на сьогодні добре вивчене. Розроблені ефективні методи діагностики та лікування, що дозволяють врятувати життя багатьом пацієнткам. Але дуже важливо діагностувати хворобу якомога раніше – це значно підвищує шанси на збереження життя і здоров’я жінки.
У 98% випадків рак можна перемогти, якщо виявити його на ранніх стадіях. Найпростіший і ефективний спосіб для діагностики – це самостійний огляд і пальпація своїх молочних залоз для виявлення структурних змін.
Рекомендуємо проводити самообстеження молочних залоз кожного місяця в один і той же день менструального циклу – краще на 5-8 день від початку менструації. У цю фазу циклу залоза максимально розслаблена та обстеження більш ефективне. Після настання клімаксу можна проводити огляд в будь-який календарний день.
Регулярне самообстеження дозволяє виявити перші симптоми та своєчасно обстежуватися у лікаря. І краще нехай це буде “хибна тривога”, ніж пропустити ознаки серйозної хвороби.
Серед симптомів, які можуть і повинні насторожити жінку під час самообстеження:
- зміна форми грудей;
- асиметрія молочних залоз; збільшення / зменшення грудей;
- висип, почервоніння на шкірі;
- виразки й попрілості під грудьми;
- втягування сосків; потемніння альвеоли;
- тріщини на сосках; збільшення пахвових лімфовузлів;
- виділення із сосків (не в період лактації); вузли, ущільнення в молочній залозі.
Але, важливо пам’ятати, що навіть за відсутності скарг або вищенаведених симптомів жінкам до 40 років – необхідно проводити УЗД молочних залоз з 7 по 12 день менструального циклу 1 раз в рік, а жінкам старше 40 років – проходити мамографію 1 раз в рік, а також щорічні огляди у мамолога.
Щорічно в жовтні проводиться місяць боротьби з раком молочної залози, метою якого є привернення уваги жінок до проблеми високого рівня захворюваності на рак молочної залози, формування мотивації активного добровільної участі жінок в профілактичних обстеженнях, а також масове обстеження жіночого населення з метою виявлення прихованого онкологічного захворювання. Попереджений значить озброєний.