Почуватися втомленою під час вагітності цілком нормально. Це відбувається через те, що тіло намагається пристосуватися до сплеску нових гормонів і в ньому постійно відбуваються фізичні зміни. Так само нормальні коливання рівня втоми від триместру до триместру. Ви можете бути без сил, а за місяць знову відчувати приплив енергії. Чому так відбувається і коли насправді втома є симптомом чогось серйозного?
Організм молодої мами адаптується до нового. І це – нове життя, що розвивається всередині неї. Звісно, це впливає на багато процесів у організмі, в тому числі й на настрій.
Втома під час першого триместру
Під час першого триместру сонливість виникає через різке зростання рівня прогестерону. Метаболізм покращується, постійно спалюється багато енергії. Це також може бути причиною втоми на ранніх термінах. Крім того, збільшення обсягу крові в організмі також забирає у вас сили. Що вже казати про постійні перепади настрою та бурю емоцій.
Вас вимотують не лише гормони. Інші симптоми, типові для вагітності, такі як нудота вранці (напади якої, попри на назву, можуть траплятися і вночі) та часте сечовипускання, впливають на ваш сон. Через ці дискомфортні симптоми можуть виникнути проблеми зі сном, а при постійному недосипанні у вас буде ще менше ресурсів, аби подолати втому.
Втома під час другого триместру
Другий триместр не просто так називають “медовим місяцем вагітності”. До цього моменту організм встигає пристосуватися до сплеску гормонів, так що під час другого триместру ви вже не відчуватимете такої сильної втоми й зможете почати всі необхідні приготування до появи малюка на світ. Однак ви все одно можете досить часто і легко втомлюватись, і це нормально. Прислухайтеся до свого тіла і з розумінням ставтеся до того, що йому потрібно знову відпочити.
Втома під час третього триместру
До третього триместру ви можете знову відчути себе виснаженою, адже малюк стає більшим. Такі неприємні симптоми, як біль у попереку та постійне почуття тривоги, заважають спати. А через тиск на сечовий міхур ви будете ще частіше прокидатися ночами.
Як впоратися із втомою під час вагітності?
Ваше тіло функціонує більше звичайного, і це нормально почуватися дуже втомленою. Ось кілька порад, які допоможуть набратися енергії та краще впоратися із втомою.
Дотримуйтесь здорової дієти. Іноді причина слабкості полягає у нестачі заліза, тому слід вживати в їжу більше продуктів із високим вмістом протеїну та заліза. Отримуйте необхідні вітаміни з фруктів, овочів, яєць, горіхів та інших корисних натуральних продуктів. Це допоможе зберігати бадьорість протягом дня.
Пийте більше рідини. Пийте достатньо води протягом дня, але не ввечері, щоб скоротити кількість нічних походів у туалет.
Дотримуйтесь режиму сну. Зробіть своєю звичкою лягати і вставати в один і той самий час. Якщо ви відчуваєте, що вам потрібно ще відпочити, ви завжди можете поспати вдень. Спіть не менше восьми годин на добу.
Знайдіть зручне положення у ліжку. У міру того, як ваш животик стає більше, вам все складніше буде знайти зручну позу для сну. Спіть на лівому боці, щоб покращити кровопостачання плода та внутрішніх органів. Підкладайте подушки між колін, під животик та за спину. Голова повинна бути трохи піднята.
Залишайтеся активним. Регулярні фізичні вправи не лише допоможуть запобігти судомам, але й сприяють припливу енергії. Обговоріть з вашим лікарем варіанти вправ, які підходять для вагітних.
Коли втома є симптомом чогось серйознішого?
Як правило, вам не варто турбуватися через відчуття втоми під час вагітності. Однак іноді вона може бути симптомом серйознішого стану, що вимагає додаткової уваги. Якщо ви не отримуєте достатньо заліза, то під час вагітності зростає ризик анемії та легка стомлюваність може бути одним із її симптомів. Ваш лікар зробить необхідні аналізи крові, щоб перевірити рівень заліза.
Якщо ви відчуваєте не тільки втому, а й апатію та постійний смуток, це може бути симптомом передпологової депресії. Від 14% до 23% жінок переживають депресію під час вагітності. Вона може бути викликана гормональними змінами та новими відчуттями у тілі. Якщо ви відчуваєте щось подібне зверніться до вашого лікаря.
Отже, почуватися втомленою під час вагітності – це абсолютно нормально. Важливо дбати про себе і про малюка, правильно харчуватися і більше відпочивати. Зміни відбуваються не лише з вашим тілом. У голові у вас сотні думок: скоро на світ з’явиться нова людина, треба підготувати будинок до його появи тощо. Це природно, що періодично ви відчуваєте втому і хочете спати.
1 Відгук
yuliia
Дякую за цю статтю!