Вустами лікаря: чи варто робити епідуральну анестезію?

Сучасна медицина пропонує багато методів знеболення пологів медикаментозного і немедикаментозного характеру. І жінка, враховуючи можливості свого організму, сама може вирішувати який спосіб обрати.

Епідуральна анестезія – один з найпопулярніших способів знеболення пологів, та найбільш ефективний. Є багато прихильників і супротивників даного методу знеболення. Так, звісно, є ті, хто вважає, що народжувати в полі без будь-яких медикаментів та засобів – це головне призначення у житті жінки і єдиний спосіб народження дитини, але давайте будемо відвертими: народжувати добу, дві, три, коли жінка від болю не пам’ятає, як її звати й повністю знесилена – це аж ніяк не сприяє зменшенню материнської смертності, що було досить популярно в часи, коли «народжували між грядками».

Крім того, так “жертви” негативно впливають на стан малюка. Тому далі розглянемо епідуральну анестезію більш детально. Лікар анестезіолог вводить знеболювальне в простір між оболонками спинного мозку на рівні попереку, завдяки чому блокуються нервові закінчення, які відповідають за больову чутливість. Таким чином жінка відчуває перейми без болю, а пологи проходять без больових відчуттів.

Під час епідуральної анестезії жінка знаходиться у свідомості й в адекватному стані, що дозволяє їй спілкуватися з лікарем і близькими. Доречно наголосити, що чоловіки досить важко переносять «больові напади» під час партнерських пологів. Це, у свою чергу, може призвести до посиленого відчуття провини перед дружиною, до страху завдати нових страждань, що тягне за собою і небажання мати ще дітей надалі, розлад сексуального життя.

Введення епідуральної анестезії має деякі особливості. Як правило, проводять її з настанням перейм, але до початку потуг, розраховуючи час анестезії так, щоб до початку потуг дія анестетику закінчилася.

Тому слід обирати епідуральну анестезію, адже це:

  1. Відсутність болю під час перейм та ясна свідомість жінки. Це дає час жінці відпочити та акумулювати сили перед найбільш важливою частиною пологів – потугами;
  2. Дозволяє скоротити період розкриття шийки матки та сприяє плавному просуванню дитини;
  3. Не здійснює істотного негативного впливу на дитину, оскільки лише незначна кількість анестетика потрапляє до кровотоку плоду;
  4. Знижує артеріальний тиск у жінок з гіпертонією або ризиком виникнення передеклампсії;
  5. Дозволена жінкам, яким заборонений інгаляційний наркоз.

Однак, як у кожної медалі, є зворотна сторона, про яку не слід забувати:

  • Попри те, що період відкриття шийки матки скорочується, потужний період може бути трохи довшим, ніж зазвичай. Однак, завдяки збереженим силам жінки може залишитися непоміченим;
  • При деяких патологічних станах, таких як деформації поперекового відділу хребта, запальні процеси в ділянці проколу; порушення зсідання крові, сепсисі чи кровотечах, а також при артеріальному тискові нижче 100 мм.рт.ст. епідуральна анестезія протипоказана;
  • Також слід зазначити, що як і будь-яка медична маніпуляція, при якій вводяться лікарські препарати, епідуральна анестезія має ряд побічних дій та ускладнень, які дуже рідко мають місце (наприклад, ослаблення пологової діяльності в потужному періоді, головні болі надалі тощо).

Тому при виборі жінкою епідуральної анестезії потрібно пам’ятати, що завжди існує невеликий ризик побічної дії. Але з іншого боку, поріг больової чутливості у кожної жінки різний. У деяких жінок в результаті довготривалого сильного болю може розвинутися та ж слабкість пологової діяльності, підвищитися артеріальний тиск, прискоритися пульс, що призводить до гіпоксії малюка. І в такому разі однозначно краще знеболити пологи.

Звичайно, спрогнозувати та сказати, напевно, як саме буде поводити себе жінка чи якими будуть перейми, і пологи взагалі, неможливо, оскільки кожні пологи індивідуальні та відрізняються одне від одного навіть в однієї й тої самої жінки.

Тому, щоб обрати надійний спосіб знеболення пологів жінка повинна не слухати «про чужий досвід» чи читати негативні/позитивні відгуки, а слухати себе та відчувати свій організм. Оскільки, ще раз наголошуємо, кожні пологи індивідуальні, не схожі одне на одного.

Тому бажаємо зробити вірний вибір саме для себе! Легких вам та знеболених пологів!

Залишити відгук

Ім'я
E-mail
Відгук