Гормональні контрацептиви – один із найефективніших методів захисту від незапланованої вагітності: при правильному прийомі препарату імовірність зачаття складає 3 на тисячу жінок протягом року. Для порівняння: при використанні презервативів за інструкцією, імовірність зачаття складає 50 на 1000 жінок, тобто в 16 разів вища!
Але оральні контрацептиви використовуються не лише для попередження вагітності, але і в терапевтичних цілях: для корегування менструального циклу, зменшення прояву передменструального синдрому, лікування деяких гінекологічних (ендометріоз, полікістоз яєчників) та шкірних (акне) захворювань.
Комбіновані оральні контрацептиви (КОКи) мають великий вплив на організм жінки, тому самостійно починати їх приймати не можна, вони мають підбиратися гінекологом індивідуально.
Принцип дії комбінованих оральних контрацептивів
Принцип дії оральних контрацептивів ідентичний, незалежно від їхнього складу: організм приймає введені гормони за власні і зупиняє менструальний цикл. В яєчниках припиняють розвиватися фолікули, не відбувається овуляція, а, відповідно, менструація також не настає. Замість неї відбувається невелика кровотеча, спричинена зменшенням концентрації гормонів в перерві між циклами прийому таблеток.
За складом гормональні контрацептиви діляться на 2 типи:
- Гестагенні – містять лише синтетичні аналоги прогестина.
- Комбіновані оральні контрацептиви (КОКи) – містять обидва типи жіночих гормонів – аналоги естрогенів та прогестинів.
КОКи в свою чергу, бувають однофазні (протягом усього циклу прийому доза та співвідношення гормонів не змінюється), двох- та трьохфазні, що імітують коливання рівня гормонів протягом циклу. Двохфазні зараз призначаються переважно жінкам у віці для полегшення симптомів клімаксу. А трьохфазні поступово виходять із ужитку, оскільки вагомих переваг перед однофазними вони не мають, а уваги до графіку прийому вимагають значно більше.
Як підібрати оральні контрацептиви?
Гормональні контрацептиви повинен призначати лікар з урахуванням стану здоров’я жінки і можливих протипоказань. Жінка, яка приймає їх, повинна відвідувати гінеколога щорічно, щоб вчасно виявити можливі небажані наслідки.Експерти ВООЗ не вважають, що перед призначенням оральних контрацептивів є потреба в якихось додаткових обстеженнях, окрім збору анамнезу і виявлення можливих протипоказань. Рішення про проходження додаткових обстежень – особисте питання кожної жінки.
Жінкам із зайвою вагою перед початком прийому КОК варто здати кров на цукор і зробити тест на переносимість глюкози (глюкозотолерантний тест) для можливого виявлення цукрового діабету.
Ну і звичайно, жінкам старше 40 років варто пам’ятати про мамографію, що дозволяє вчасно виявити новоутворення в молочних залозах.
Також, слід взяти до уваги, що гормональні препарати призводять до згущення крові і можуть таким чином стати причиною тромбозів вен та тромбофлебітів (у кого є спадкова схильність до проблем із судинами).
КОКи також протипоказані жінкам старше 35 років, які палять (паління і так підвищує ризик тромбоутворення).
Жінкам, які перенесли інфаркт чи інсульт, а також мають стабільно підвищений кров’яний тиск, КОКи переважно не призначають.
Оскільки гормональні контрацептиви, як і більшість лікарських препаратів, метаболізуються в печінці, вони можуть нашкодити жінкам із хронічними захворюваннями печінки та жовчовивідних шляхів.
Також КОКИ можуть посилювати мігрені, а їх довготривалий прийом може порушувати баланс вітамінів та мінералів в організмі. Тому за потреби лікар може призначати прийом вітамінних комплексів разом із гормональними препаратами.
Правила прийому оральних контрацептивів
Починати прийом гормональних контрацептивів потрібно з першого дня менструації – він же перший день менструального циклу. Таблетки необхідно приймати щодня протягом 21 дня, потім робиться тижнева перерва, під час якої проходить кровотеча, подібна до менструації, тільки в меншій кількості. Через 7 днів потрібно почати прийом наступної упаковки таблеток. В залежності від препарату, в упаковці може міститись 28 таблеток (7 останніх – без гормонів, плацебо, або містять залізо). Це робиться для зручності, аби жінка не пропускала прийом і не збивалася з розрахунку циклу.
Починати прийом зручніше ввечері, оскільки таблетки можуть спричиняти слабкість та головний біль, а уві сні ці симптоми легше переносяться. Приймати таблетки слід в один і той самий час, і не пропускати. Для цього зручно «прив’язати» прийом таблетки до певного щовечірнього ритуалу – вечірній серіал, чищення зубів, душ перед сном, казка дитині перед сном чи заняття йогою, тощо. І лише при умові, що ці ритуали регулярні і ви їх не пропускаєте. Як варіант – можна поставити собі щоденне нагадування на телефоні.
Якщо ж ви таки пропустили прийом таблетки, в упаковці міститься інструкція, де роз’яснюється, що робити в залежності від періоду, в який був пропущений прийом, і з урахуванням, чи був в цей період незахищений статевий акт.
Також слід враховувати, що прийом антибіотиків та деяких препаратів знижує ефективність гормональних контрацептивів, зокрема:
- антациди, що містять магній (зменшують кислотність шлункового соку);
- барбітурати (наприклад, фенобарбітал);
- деякі протисудомні (гексамідин, карбамазепін, етосуксимід);
- фурадонін;
- імідазоли (метронідазол, кліон);
- ізоніазиди;
- індометацин.
Тому на час прийому цих лікарських засобів і мінімум тиждень після закінчення їх вживання необхідно використовувати додаткові методи контрацепції.
Найпоширеніші запитання про КОКи
Чи можна завагітніти, приймаючи КОКи? КОКи є найнадійнішим методом контрацепції, за умови дотримання схеми вживання. Але, в разі пропуску прийому або проблем зі сторони ЖКТ, що перешкоджає повному всмоктуванню препарату, може наступити вагітність.
Що робити у випадку настання вагітності під час прийому КОКів? В першу чергу – проконсультуватись зі своїм лікарем. Зараз оральні контрацептиви значно безпечніші, ніж були раніше, тому дитина може народитися цілком здоровою (як жіночої, так і чоловічої статі).
Чи можливі кровотечі, мазня в будь-який період циклу під час прийому КОКів? Так, «проривні місячні» є варіантом норми. Особливо можуть ставатися в період «овуляції». Це може спостерігатися протягом перших 3-5 місяців прийому препарату. Якщо це триває довше, то може бути недостатньою доза гормону в даному препараті і лікар призначить інший. Це за умови, що кровотечі спричинені саме КОКами, а не гінекологічними станами чи захворюваннями.
Окрім того, поява міжменструальних кровотеч або мазні може бути ознакою дефіциту вітамінів групи А, В, С, Е та цинку.
Також кровотечі можуть бути наслідком зниження концентрації гормону в крові на фоні прийому антибіотиків чи інших препаратів з діючими речовинами з переліку вище.
Чи справді КОКи впливають на настрій жінки? Так, особливо у період звикання (до 2х місяців від початку прийому). Можлива підвищена дратівливість, пригнічений стан (іноді депресивний стан), сонливість, слабкість, апатія, запаморочення, головний біль, нудота, зменшення або відсутність сексуального бажання. Надалі ці ознаки зникають.
Попри усі вимоги до дотримання графіку прийому та великого переліку побічних дій, КОКи є найефективнішим методом попередження незапланованої вагітності, а також допомагають жінкам «зберегти» яйцеклітини, щоб не витрачати їх даремно, коли вагітність не планується, і мати змогу завагітніти пізніше.
Ще раз нагадуємо, що оральні контрацептиви мають призначатися виключно вашим гінекологом, і в жодному разі, не на власний розсуд.
Про інші методи контрацепції ви можете дізнатись на нашому YouTube каналі, розповідає Петренко Тетяна Геннадіївна, Заступник директора, лікар акушер-гінеколог, к. мед. н.: https://www.youtube.com/watch?v=1b1-bP-6IXE&t=6s
3 Відгуки
Оксана
Дякую за корисну інформацію. Все дуже доступно пояснили у статті.
У мене виникло питання: якщо через неуважність, я прийняла Кок через 6 днів ( а не через 7 як потрібно), чи будуть ліки мати протизаплідний ефект та як діяти далі?
Анастасия
Очень интересная и полезная статья, огромное спасибо.
Напишите пожалуйста ещё о гормональных спиралях
Саша
Доброго дня!
У нас є відео про методи контрацепції: https://www.youtube.com/watch?v=1b1-bP-6IXE&t=6s
Петренко Тетяна Геннадіївна навіть показує, як ставиться спіраль)